Denizlerin Çirkin Canlısı: Dülger Balığı

Dünyanın en çirkin canlısı olarak bilinen, her birinin apayrı güzellikte gözleri olan bir balık türüdür. Gelin bu balığı yakından inceleyelim :)

Dülger Balığı

Dulger FishKemikli bir balık türü olan dülger balığının bilimsel adı “Zeus faber” olarak kaynaklarda geçmektedir. Bu balık türü, Atlas okyanusu ve Akdeniz’in sığ kıyı sularında yaşar. 


Dulger fish


Dülger balığının rengi gümüştür, bedeni ise yassıdır ve her iki yanında sarı halkayla çevrili birer koyu renkli benek yer alır. Bu balık iri kafalı, geniş ağızlı, yassı ve ağır bir balıktır. Bu balığın vücudu ve yanakları ufak pullarla örtülü, genç olanlarının vücutları şeffaf, göğüs yüzgeçleri uzundur. Bu balığın başı ve sırtı açık kahverengi, arkalara doğru ve yanda sarımtırak ve karın bölgesi de beyaz renktir. 

Tek başına ya da küçük sürüler halinde yavaş yavaş yüzerler. Yosunlar arasında ya da demir atmış teknelerin altında saklanıp başka balıkları avlayarak beslenirler.

Dülger balığının eti de gayet lezzetlidir ve etinin tadı, kalkan balığının etinin tadına benzer. Kolay bulunmaz ve bu yüzden de pahalıdır.


Dulger fish


Vücudunun üzerinde dikenler bulunmaktadır ve bu da onu ilginçleştiren bir özelliktir. İsminin dülger balığı olmasının sebebi de zaten üstündeki dikenleridir. “Dülger” kelimesi “marangoz” anlamına gelmektedir ve balığın üstündeki dikenler de marangoz araç ve gereçlerini andırdığı için bu balığa “dülger balığı” deniyor. Ayrıca bu çirkin görünüme sahip balığın bir de öyküsü vardır. Ayrıca diğer ismi de “Peygamber balığı”dır.


KAYNAKÇA
  Grolier International Americana Encylopedia   

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!