Haftanın Günlerinin İsimleri Nereden Geliyor?Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Gün isimlerinin çoğu eskiden inşaların gökyüzünü inceleyip en parlak cisimleri gün adı olarak seçmelerinden gelir. Tabi aynı zamanda bunun mitolojik boyutları da vardır.


ay, pazartesi ismi nereden geliyor

1- Pazartesi

İngilizcede Pazartesi günü adını Ay’dan alır. Ay’ın İngilizcedeki karşılığı olan ay kelimesiyle gün kelimesinin birleşimi “Moon + Day= Monday” şeklinde türemiştir.
Türkçede ise direkt olarak “ Pazar + ertesi = Pazartesi” şeklinde türemiştir.


salı günü ismini nereden alır, tyr, savaş tanrısı, tiwaz,
Tyr (Savaş Tanrısı)

2- Salı

Salı günü, adını Mars’tan alır ve İngilizcedeki “Tuesday” kelimesiyse Cermen gök tanrısı olan “Tiwaz’ın günü” anlamına gelir. Ama bunun İskandinav mitolojisinde de başka bir yeri vardır. Bu günün adı, Nors mitolojisindeki Savaş Tanrısı olan Tyr’dan gelmektedir. 

Tarihteki bazı olaylar yüzünden Salı günü Savaş Günü olarak anılır. Bunun sebebiyse İstanbul’un ele geçirilmesi gibi birçok önemli olayın salı günleri gerçekleşmesidir. 

Salı günü, haftanın üçüncü günü olduğundan Arapçada “üç” anlamına gelen “selase” kelimesinden türemiştir. Yıllar içerisinde her şey gibi dil de değişmiş, bugün de Türkçemizde "Salı" olarak bulunuyor.

çarşamba ismi nereden geliyor, odin, tanrıların babası
Odin (Tanrıların Babası)

3- Çarşamba

Çarşamba günü astronomide Merkür günüdür. İngilizcede ise İskandinav tanrılarının en büyüğü Odin’in veya ses değişimine uğramış hali olan “Wodin’in Günü”(Wodin's Day) anlamına gelir.

Farsçada “şanbe” kelimesi “cumartesi anlamına gelir ve Çarşamba kelimesi, Türkçeye Farsçadaki “çehar-şanbe” kelimesinin ses değişimine uğrayıp dile yatkın hale getirilmesiyle girmiştir. “çehar- şanbe” de cumartesinden sonraki dördüncü gün anlamına gelir.

perşembe ismi nereden geliyor, thor, şimşeğin tanrısı,
Thor (Şimşeğin Tanrısı)

4- Perşembe

Perşembe günü, astronomide Jüpiter’in günüdür ve onu temsil eder. İngilizcede “perşembe” yani “thursday” İskandinav tanrılarının en güçlüsü olan şimşek tanrısı Thor’a adanmıştır ve “Thor’un günü” (Thor's + day= Thursday) anlamına gelir.

Farsçada cumartesinden sonraki beşinci gün anlamına gelen “penç-şanbe” kelimesinin ses değişimlerine uğrayıp daha kolay söylenir hale getirilmesiyle Türkçeye “Perşembe” olarak girmiştir.


cuma ismi nereden geliyor, cuma günü, frigga,
Frigga (Aşk Tanrıçası)

5- Cuma

Astronomide Venüs gezegeninin günüdür. İngilizcede adını, İskandinav mitolojisindeki cennetin ve aşkın tanrıçası olan Frigga’dan (Friday) alır.

Arapçada toplanma günü, cem günü anlamına gelir. Türkçede de durum aynıdır ve onun da çıkış noktası bu sözcükler olmuştur.

cumartesi ismi nereden geliyor, satürn, tarım tanrısı,
Satürn (Tarım Tanrısı)

6- Cumartesi

Astronomide Satürn gezegeninin günüdür ve zaten dilsel olarak bakınca direkt “Saturn + day = Saturday” şeklinde görebiliyoruz. Bu gün, İngilizcede ise Roma mitolojisindeki tarım, adalet, güç ve dans tanrısı olan Satürn’den adını almaktadır.

Türkçede ise “Cuma + ertesi= Cumartesi” şeklinde ortaya çıkmıştır.

pazar ismi nereden geliyor, güneş,

7- Pazar

Pazar (Sunday) günü, astronomide adını Güneş’ten alır. İncil’de ise Tanrı’nın Dinlenme Günü olarak tanımlanır.

Farsçada alışverişlerin sık sık bugün yapılmasından dolayı bu güne  “alışveriş edilen yer” anlamına gelen “Pazar” adı verilmiş. Farsçadan Türkçeye de bu şekilde geçmiştir.

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

Bilim Ayısı başlığı altından e-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.


Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.


KAYNAK
https://www.twitburc.com.tr/yazi/gunlerin-anlamlarn-biliyor-musunuz.html
https://www.educall.com.tr/blog/post/ingilizce-de-gun-isimleri-nereden-gelir
http://www.mynet.com/ingilizce/ingilizce-gun-isimleri-nereden-geliyor/
     

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!