Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Yazının icadı ile insanoğlu birçok türde kalem geliştirmiş ve kullanmıştır. Biz de gündelik yaşantımızın hemen hemen her yerinde bu kalemlerden biri olan tükenmez kalemleri sıkça kullanıyoruz. Peki, tükenmez kalemin nereden geldiğini ve nasıl çalıştığını biliyor muyuz? Bugün Bilim Ayısı'nda tükenmez kalemin nasıl çalıştığını ve tükenmez kalem hakkında daha birçok bilgiyi sizlere sunacağız.mürekkepli kalem, kılcal boru, tükenmez kalem bilyasıTükenmez Kalem Nasıl Çalışır?

Tükenmez kalemler mürekkep dolu kılcal bir boru ve bunun uç kısmına monte edilmiş bir bilyeden oluşur. Mürekkebin kağıtla buluşmasındaki kilit rol de uç kısımdaki o küçük bilyededir. Uç kısımdaki bilyenin yapısında pirinççelik veya volfram karbür gibi sert ve dayanıklı maddeler bulunur. Bilye, kalemin uç kısmındaki bilye yuvası adı verilen boşluğa sıkıca oturtulmuştur. Bilyeler, mürekkep ile uç arasında bir tıkaç görevini üstlenir ve böylece mürekkep haznesinden uca sızıntı olmaz. Uçtaki bilye, kağıdın üstüne akacak mürekkebin kontrollü bir şekilde akmasını sağlar. Ayrıca tükenmez kalemlerde hava ile temas sonucunda çok hızlı bir şekilde kuruyan mürekkepler kullanıldığından bu küçük bilyeler hava temasını önleyerek mürekkebi kurumaktan kurtarır. Bu küçük bilyelerin bir başka görevi de mürekkebi kağıda eşit bir şekilde paylaştırarak kağıt üzerinde bir mürekkep yığını olmasını engellemektir. 


tükenmez kalem bilyası, mürekkepli kalem bilyası
Yazarken baskı uyguladığınız zaman tükenmez kaleminiz kağıt üzerinde hareket ettikçe, bilye kendi yuvasında döner ve böylece mürekkep haznesi ile uç arasında bir aralık oluşur. Yer çekiminin de sayesinde mürekkep bu aralıktan aşağıya doğru hareket etmeye başlar ve  bu dönme sayesinde mürekkep haznesinden aldığı mürekkebi kağıda iletir. Fakat, kalemi bazen çok eğik tuttuğunuz zamanlarda yazmayabilir. Bunun sebebi de, yer çekimi kuvvetinin eğik tutulan cisme çok fazla etki edememesidir. Unutmayalım ki tükenmez kalemin yazmasındaki en büyük etken ve en temel şey yer çekimidir. 


dolma kalem nasıl çalışır
Ek olarak tükenmez kalem mürekkebinin dolma kalem mürekkebinden farkı, tükenmez kalemlerin mürekkebinin daha kıvamlı olup mürekkebin yapısına, boyamayı güçlendiren kurutucukayganlaştırıcı ve koyulaştırıcı maddelerin eklenmiş olmasıdır.


Tükenmez Kalemin Tarihi

Tükenmez kalem ilk örneği 1888 yılında Amerikalı bir tüccar olan John Loud tarafından derileri işaretlemek için geliştirilir ve patenti alınır. 

Fakat ne yazık ki ürettiği kalemler ün kazanamamış. Çünkü bazen tükenmez kalemin kılcal boru çok ince olduğu için mürekkep akmamış; bazen de sıcaklık yüzünden de mürekkep sızıntı yapmış. Yaklaşık 47 yıl sonra 1935 yılında Macar bir gazete editörü olan Ladislao Biro ve kimyager olan kardeşi Georg Biro daha iyi ve kullanışlı olan ve günümüzde de kullandığımız tükenmez kalemi geliştirdiler. 1943 yılında tükenmez kalemin patentini Avrupa Patent Bürosu'ndan aldılar ve ilk ticari ürünleri olan "Biro Pen"leri ürettiler. Biraz zaman sonra bu kalemlerin İngiliz hükûmeti tarafından tüm hakları satın alındı ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandı. Biro kalemleri uçaktakiler tarafından yüksek konumlarda basınç değişikliklerine rağmen kullanılabiliyordu.


tükenmez kalem ilk ne zaman üretildi
1945'te Milton Reynolds adında bir Amerikan girişimci tarafından tüm Amerika halkına tanıtıldı. Fakat bu kalem o zamanlarda çok pahalıydı ve bir tanesi 10 dolara satılıyordu.

1950'de ise tanınmış bir Fransız firma sahibi olan Marcel Bich tükenmez kalemin fiyatını inanılmaz ölçüde düşürerek BIC markası adına Avrupa pazarına sundu. Çok rağbet gören bu BIC marka kalemler 10 yıl sonra Amerikan pazarına ulaşabildi.


Özet

Tükenmez kalem basitçe, içi mürekkep dolu bir kılcal borudan ve bir de uç kısmından oluşur. Uç kısmında bulunan bilye sayesinde yazı yazılır. Bu bilyenin dönmesiyle yer çekimi mürekkebe etki eder ve mürekkep yazılacak düzleme akmaya başlar. Ayrıca bu bilye mürekkebin belirli bir ölçüde akmasını sağlar. Unutmayalım ki tükenmez kalemin çalışmasındaki en temel etken yer çekimi etkisidir.

Tükenmez kalem ilk önce Amerikan bir tüccar tarafından geliştirilip patenti alınmış fakat o zamanın şartlarından ve birtakım aksiliklerden dolayı çok fazla rağbet görmemiş. Biraz zaman sonra Ladislao Biro ve kardeşi Georg Biro ortak çalışmaları olan yeni tükenmez kalemin patentini aldılar. Daha sonra bu kalemin patenti İngiliz hükûmeti tarafından satın alındı. Kısa süre içinde de tükenmez kalem dünyaca bir popülerlik kazandı.


Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.
Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.


KAYNAK

http://www.kimyasalgelismeler.com/hayatin-icinden/bunlari-biliyor-musunuz/tukenmez-kalem-nasil-calisir.html
http://www.ideafinder.com/history/inventions/ballpen.htm
http://attemptnwin.com/
https://home.howstuffworks.com/pen1.htm
http://nasilcalisir.blogcu.com/tukenmez-kalem-nasil-calisir/8819079

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!