Einstein’in Pek Bilinmeyen İlginç İcatları

Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Sürekli kitap okur ve keman çalardı. Durmadan hayal eder, uygular ve tasarlardı. Einstein, çoğumuzun bilmediği pek çok ilginç şeyi icat etmiştir. İşte karşınızda Einstein’in pek bilinmeyen ilginç icatları...


einstein'in sıradışı icatları


Genişletilebilir Takım Elbise

Bu takımın ceketinin iki set düğmesi var: Birincisi, diyet günleri için ve ikincisi ise çörek, turta günleri için.  Bir de yan taraflarda genişleyebilen, bazı tuhaf kol oyukları bulunmakta. Yani anlayacağınız, Einstein rahat edebilmek için midesinin doluluğuna göre kıyafetini genişletip gevşetiyordu.

genişletilebilir takım elbiseSes Kaydedici

1930’lu yıllarda radyo ve filmler sürekli izleniyor ve tercih ediliyordu. Einstein de sık sık film izlerdi. Hatta böylece ünlü aktör Charlie Chaplin ile dostluk kurmuş. Tabi ki de böyle bir bilim insanının da bu tarz şeyleri düşünüp icat etmesi şaşırtıcı değildi.

ses kaydediciKendinden Ayarlı Kamera

Albert Einstein, otomatik olarak ayarladığı ışık miktarına dayanan bir kamera düşüncesini ortaya attı ve bu cihazın icadında Alman mucit Gustav Bucky ile iş birliği yaptı. Bunun ardından otomatik ayarlama yapan çok sayıda kameraya patent vermiş oldu.

kendinden ayarlı kamera

Einstein- Szilard Buzdolabı

Albert Einstein, zehirli dumanları sızdıran ve Almanya’daki bazı insanların ölümüne sebep olan buzdolabını duyduktan sonra yeni ve daha güvenli bir buzdolabı icat etmeye karar verdi.Bu yolda ona öğrencisi Leo Szilard da eşlik etti ve onunla birlikte sabit bir basınçta çalışan, hareketli herhangi bir parçası bulunmayan, bir biçimde toksik duman riskini ortadan kaldıran bir buzdolabı tasarladılar. Bu buzdolabının içini soğuk tutması için dışarıdan ısınması gerekiyordu.  İşin sonunda ise Einstein, öğrencisiyle birlikte bu tasarım için 45 farklı patent aldı.

einstein-szilard buzdolabı

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

KAYNAK
https://www.fizikist.com/einsteinin-icat-ettigini-yuksek-ihtimal-bilmediginiz-4-sey/
https://www.fromthegrapevine.com/slideshows/innovation/albert-einstein-inventor-suit-jacket-refrigerator-electric-eye-camera/page/1

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!