1 Nisan Neden Şaka Günüdür?

Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Dünya'nın neresinde olursanız olun her kültürden insan her 1 Nisan'da çevresindeki kişilere çeşitli şakalar yapar. Peki bunu neden yaparlar? Bu konuda birçok rivayet var. İşte bugün Bilim Ayısı'nda sizlere 1 Nisan'ın neden şaka günü olduğunu anlatıyoruz...1 nisan balığı, 1 nisan aptalı, hile günü

1 Nisan Neden Şaka Günüdür?

Roma İmparatoru Sezar, M.Ö 46 yılında hazırlattığı ve "Julyen Takvimi" dediği takvime göre, yılbaşı 1 Nisan'dı. Fakat 1600 yıl sonra, yani 1564 yılında Fransa kralı IX.Charles, Julyen takviminden Papa'nın adından gelen Gregoryen takvimine geçtiğini halkına ilan etti ve bununla beraber yeni yılın başlangıcını Ocak ayının ilk gününe almış oldu. Dönemin haberleşme ağının zayıflığından dolayı da haber çok fazla yayılamadı. Bunu söylentiler yoluyla duyan ve geleneklerine bağlı olan kimseler duyuruyu protesto etmek amacıyla bunu görmezden geldiler ve 25 Mart - 1 Nisan arasındaki yılbaşı kutlamalarına devam ettiler. Yeni takvim uygulamasını kabullenen kişiler de eski uygulamaya devam eden kişileri "1 Nisan Aptalları" olarak adlandırmışlardır ve 1 Nisan'a "Yeryüzündeki Bütün Aptalların Günü" demişlerdir. Hatta bu insanlar, eski uygulamada kalan insanlarla dalga geçmek için sahte parti davetiyeleri veya kemikten hediyeler gönderiyorlarmış. Biraz zaman sonra yılın başlangıcı 1 Ocak olan Gergoryen Takvimi uygulaması tamamen oturdu. Fakat Fransızlar ortam durulunca 1 Nisan'ı kültürlerinin bir parçası olarak görmüşlerdir ve bu tarihte yapılan kutlamalar devam etmiştir. Bundan sonra da 1 Nisan kutlamaları her kültüre yayılmıştır.


Nisan Balığı (Poisson d'avril)

1564'te Fransa kralının takvimi değiştirmesi üzerine bunu kabullenmeyenlere diğerleri tarafından dalga geçmek amacıyla "Nisan Balığı" deniyormuş.

Bir söylentiye göre de Fransa'da Mart - Nisan aylarında balık avının yasaklanmış olmasından dolayı bazıları balıkçıları kandırmak için ırmağa "Nisan balığı!" diye bağırarak "çiroz ringa" türünden balıkları atmalarıyla böyle bir şaka ortaya çıkmıştır. Fakat bu gelenek zamanla popülerliğini yitirmiştir; fakat günümüzde bile balık şeklinde çikolatalar yenerek, insanların arkasına kağıttan balıklar bağlayarak ve dostlar işletilerek bu özel gelenek devam etmektedir.


Hile Günü

Başka bir kesim tarafından bu güne "Hile Günü" de denmektedir. Anlatılanlara göre 15. yüzyılın sonlarına doğru, Haçlı ordusu İspanya'da Endülüs Emevilerinin son kalesi olan Gırnata Kalesi'ni kuşattı. Fakat kış mevsiminin de etkisiyle kale kolaylıkla korunabiliyordu. Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için yalan söylemeye başvurdu ve 31 Mart akşamı kalenin önüne bir elinde İncil ve bir elinde Kur'anla geldi. İki kitabın da üstüne yemin ederek Endülüs Müslümanları'na zarar vermeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Müslümanlar kaleyi teslim etti. Fakat ertesi günün sabahı olan 1 Nisan sabahında Haçlı komutası bütün Müslümanların öldürülmesi emrini verir. Müslümanlar, bize yemin edip söz vermiştiniz deyince de komutanın cevabı: "Ben size sadece dün akşam için söz vermiştim. Bugün için ise size bir sözüm yoktur."  oldu. Rivayetlere göre, bu olaydan sonra 1 Nisan günü Hristiyanlar arasında "Hile Günü" olarak kutlandı.


Diğer Ülkelerde 1 Nisan

1 Nisan günü Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, Japonya, İsviçre gibi daha birçok ülkede tanınıyor.

Fransa - Nisan Balığı (Poisson d'avril)
İngiltere - Nisan Aptalları Günü (April Fools' Day)
İskoçya - Gowk veya Cuckoo Günü
Pagan Kültürü - Fous
Antik Roma - Hilarya
Hindistan - Holi

Fransa'da yaşanan olaylar sonucunda yaklaşık 200 yıl sonra 1 Nisan kutlaması geleneği İngiltere'de yaygınlaştı ve ondan sonra da Amerika'ya, zamanla da bütün dünyaya yayılmıştır.


Özet

1564'ten önce Fransa'da yılbaşı 1 Nisan olan Julyen Takvimi kullanılıyordu. Fakat 1564 yılında Kral IX. Charles'ın Julyen takviminden Gregoryen takvimine geçtiği zaman, iletişim gücünün yetersizliğinden dolayı bu haber insanlara aynı anda iletilememiştir. Bunun sonucunda da geleneklerine bağlı kişiler, bir anda başka takvime geçmeyi kabullenmemiş ve protesto amacıyla Julyen Takvimi'ne devam etmişlerdir. Eski takvime devam eden kesimin dışındakiler de bu kişilerle dalga geçmek için şakalar yapmışlardır. Onlara sahte parti davetleri ve sahte hediyeler yollamışlardır. Bu olayların sonunda da Fransa halkı yapılan bu şakaları bir kutlama olarak benimsemiş ve devam ettirmiştir. Oradan da bütün dünyaya yayılmıştır. Günümüzde de 1 Nisan Dünya'da farklı kültürlerde, farklı ülkelerde ve farklı amaçlarda kutlanmaktadır.


Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

KAYNAK

https://www.aksam.com.tr/yasam/1-nisan-nedir-1-nisanda-neden-saka-yapilir/haber-503262
http://hoaxes.org/aprilfool
https://www.dersimiz.com/bilimsel/1-Nisan-Sakasinin-Kokeni-Nedir-580.html
             

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!