Python Nedir? Neden Python'u Seçmelisiniz?

Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

İnsanoğlu günbegün durmaksızın kendini geliştiriyor ve yeni şeyler öğreniyor. Günümüzde de artık teknolojiden uzak durmak neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Böyle giderse gelecekte yaşam koşulları değişeceğinden çoğu insanın en az bir programlama dilini bilmesi gerekecek. Bugün Bilim Ayısı’nda bilgisayar korsanlarının favori yazılım dillerinden biri olan "Python" dilini anlatacağız.


python dilinin özellikleri, python'un farkları


Python Nedir?

Python programlama dili, Hollandalı bir programcı olan Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiştir. Python, diğer dillere kıyasla daha hızlı ve kolay olması nedeniyle programlamaya yeni başlayanların tercihi olmuştur.

Guido Van Rossum

Python'un Özellikleri

1- Python'da yapılar oldukça basit bir söz dizimiyle tanımlanmıştır. Bu nedenle hızlıca öğrenilir.

2- Python'da kaynak kod direkt bir yorumlayıcı tarafından işleme alınır. Yani programı çalıştırmadan önce derleyip ekstra bir zahmete girmeye gerek yoktur.

3- Python'un kütüphanesi UNIX, Windows gibi birçok sisteme kolaylıkla taşınabilir.

4- Python, birçok platformda çalıştırılabilir ve her platformda aynı özellikleri gösterir.

5- Fonksiyonel ve yapılandırılmış programlama yöntemlerini ve nesne temelli programlamayı destekler.

6- Kapsamlı uygulamalar meydana getirmek amacıyla "bayt kod" olarak derlenebilir.

7- Üst düzey dinamik veri türleri sağlar ve dinamik tür denetimini sağlar.

8- Kendi kendine çöp toplama özelliği gösterir. Programda tanımlanmamış ve programa göre "işe yaramayan" olarak tanımlanmış veriler bellekten atılır.

9- C, C++, CORBA, COM, ActiveX ve Java ile kolayca bütünleşebilir.

python dili, python dilinin özellikeriPython'un Diğer Dillerden Farkları

Daha kolay öğrenilir.

Program yazım ve geliştirme süreci kısadır ve bu yüzden de hızlı yazılır.

Nesne eğilimli yazılım ve fonksiyonel veya yapısal programlama tarzı birden fazla programlama örneklerini destekler.

Çalıştırılabilir dosyalar halinde saklanabilen programlardan fazlasıyla üretebilirsiniz.

Python Dilinin Hikayesi

Python'un bizzat geliştiricisi olan Guido Van Rossum'un, CWI'da bulunan ABC dili için toplanan grubunda yorumlanmış bir dilin uygulamaya alınması hususunda büyük bir deneyimi vardı ve bu ABC grubuyla birlikteliğini sürdürerek bu konuda donanımlı bir adam olmuştu. Burada öğrendikleri şeyler, Python özelliğinin kökenini oluşturmaktadır.

Arada sırada ABC diliyle ilgili sıkıntılar yaşadı, ama zamanla dikkatini çeken bazı özellikler hoşuna gitti. Bu dili genişletmek bir hayli zordu. Bunun üzerine farklı geliştiricilerden fikirler topladı ve aslında bu topladığı fikirle kurucusu olduğu Python'un kökenini oluşturuyordu.

Guido Van Rossum, CWI'daki Amoeba dağıtımı işletim sistemleri grubundaydı ve C programları yazmak ya da Bourne kalkan yazılımlarından yararlanarak sistem yönetme işlerini yapmak yerine çok daha gelişmiş teknikler uygulamak gerektiğini düşünüyordu. Bunun sebebiyse Amoeba'nın Bourne yazılımıyla erişilmesi imkansız bir sistem çağırma arayüzünün olmasıydı.

 ABC yazılım dilinde Amoeba sistem çağrıları ihtiyacını karşılayacak bir dil üretme görevi grup tarafından Guido van Rossum'a verildi; fakat Rossum, Amoeba'ya özgü bir dil yazma fikrinin mantıksız olduğunu düşündü ve bu yüzden genişletilebilir bir dil yazma kararını verdi.

1989 yılı Noeli'nde birçok deneme yapmasının üstüne çalışmamasına rağmen Amobea projesinde başarıyla kullanıldı ve dil zamanla yaygınlaşmaya başladı.   

Çoğu insan "Python" ismini duyunca bunun bir yılandan esinlenerek üretildiğini düşünür; fakat olay aslında bu değil.

python yılanı, monte python'un uçan sirkiPython'un yaratıcısı Guido van Rossum, dilin yapım zamanlarında 1970'li zamanların bir komedi serisi olan "Monty Python’s Flying Circus"u (Monte Python'un Uçan Sirki) severek takip ediyordu. Rossum, yazdığı bu sınır tanımaz dilin kısa bir isim taşıması gerektiğini düşündüğünden bu dile "Python" ismini verdi.

Python ile Neler Yapılablir?

Web Tasarımı

Web uygulaması geliştirme açısından oldukça elverişli bir dil olan Python ile tarayıcı üzerinden çalışan uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Hatta bu yüzden de Google, Yahoo gibi ünlü kuruluşlar sıkça Python dili bilen elemanlara ihtiyaç duyuyorlar ve altyapılarını Python dili ile kuruyorlar.

Sistem Yönetimi

Bu alan daha çok Linux'la bağlantılı çünkü Linux işletim sistemi Python ile programlanmıştır.

Veri Analizi

Python'un içinde bulunan Pandas kütüphanesi, yüksek performanslı kullanımı ve kolay veri yapıları ile veri analizi özelliklerini bizlere göstermiş oluyor. Böylece sisteme sonradan yüklenmesi gereken diğer programlara gerek kalmıyor.

Oyun Geliştirme

Yapay zeka algoritmalarını uygulayarak birçok birbirinden farklı oyun yaratabilirsiniz.

battlefield 2Python ile Yazılmış Bazı Uygulamalar

Emesene

Battlefield 2

Civilization IV

Ubuntu Yazılım Merkezi

Reddit

Özet

Python, Guido von Rossum tarafında geliştirilen kullanışlı, dinamik, kolay öğrenilebilir bir programlama dilidir. Yapabileceğiniz birçok şey var fakat biz size sadece öne çıkan birkaçını gösterdik. Diğer dillerden çok daha hızlı öğrenildiğinden programlamaya yeni başlayanlar için ideal bir dil olduğu söyleniyor. Günümüzde karşınıza çıkan birçok oyun ve programlar Python ile yazılmıştır.

KAYNAK

https://www.python.tc/python-nedir/
https://www.pythontr.com/makale/python-nedir-235
http://ysar.net/python/kullanim-alanlari.html
https://www.pythontr.com/makale/python-ile-neler-yapilabilir-444 

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!