Neden Diş Teli Kullanırız? Diş Telinin Yararları Nelerdir?


Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Diş telleriniz var mı? Yoksa bile en azından olan birini elbet görmüşsünüzdür. Peki, şu an olmasa bile ilerde onları kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz desek?..  Şaşırdınız değil mi? İşte bu yüzden Bilim Ayısı’nda bugün “Diş Tellerine Neden İhtiyaç Duyarız?” konusunu anlatmaya karar verdik. Hadi buyrun…diş telinin yararları nelerdir

Çocuklar Diş Tellerine Nasıl Yaklaşır?

Birçok çocuk diş teli takma konusuna birbirlerinden farklı yaklaşır. Bazı çocuklar, daha zarif görüneceklerini ve daha güzel bir gülüşe sahip olacaklarını düşündüğünden diş tellerini takmak için sabırsızlanırken, bazıları o tellerle rahat olamayacaklarını ve çevrelerindeki kişilerin bakışlarının değişeceğini düşündüklerinden diş telleriyle ilgili kaygılar taşır. Onları takmayı reddeder…

çocuklar neden diş telinden korkar

Peki Bunun İçin Bir Sebep Var Mı?

Aslında diş telleriyle ilgili kaygılanmak için bir sebep yoktur. Çünkü bu teller özel dişçilerin –yani diş düzeltim uzmanlarının (ortodontist)- dişlerin hizalarını düzeltmek için kullandıkları bir araçtır. Tabii çocuklar her zaman olaylara böyle yaklaşamayabilir ama, biz büyükler onlara bunun neden gerekli olduğunu anlatır ve kaygılarını azaltmak için çözümler üretirsek, onlar da diş teli takmanın korkunç bir şey olmadığını düşünmeye başlayacaktır.

Eğri Çıkan Dişlerimiz Bizim Suçumuz Mu?

Maalesef tüm dişler düzgün çıkmaz ve bu kişinin kendisiyle alakalı bir durum değildir. Onların düzgün çıkması için yapılabilecek (uzman yardımı olmadan) pek bir şey yoktur. Onlar bir şekilde çıkar ve gelişirler; eğer düzgün değillerse, onları hizalamanızın gerekip gerekmediğini anlamanız için bir ortodontiste görünmeniz gerekebilir.

Neden Diş Teli Kullanmalıyız?

Peki diş telleri dişlerinize tam olarak ne sağlar? Metal teller uzun bir zaman içinde yavaş yavaş, normalde bulunmaları gereken hizaya doğru gelmeleri için dişlerinize sabit bir basınç uygular. Plastik bantlar da dişlerinizin hizasını ayarlamaya yardım eder. Metal teller ve plastik bantlar beraber çalışarak dişlerinizi olmaları gereken hizaya doğru yöneltir ve doğrultur.

Diş tellerinin ne kadar süre takılacağı, dişlerinize ve ne ölçüde “yeniden hizalamaya” ihtiyaç duyulacağına bağlıdır. Birçok çocuk diş tellerini ortalama olarak 2 yıllık bir süre için taktırırlar.

Diş Tellerini Çıkarttıktan Sonra…

Diş telleri çıkartıldıktan sonra bir süre için “sabitleyici” kullanmak gerekir. Sabitleyici, dişlerin tekrar eski yerlerine kaymasını önleyen sert plastikten yapılmış bir “ağız koruyucusudur”. Bir süre sonra dişleriniz yeni yerlerine tamamen yerleşecek ve siz de sabitleyiciden kurtulup rahat rahat gülümseyebileceksiniz.

diş teli kullanımı ve sonrası

Diş Telleri Eskisi Gibi Korkunç Görünmüyor!

Yıllar önce diş telleri daha kalın ve kolay fark edilebilir metallerden yapılırdı. Yani göze direk çarpan ve kişiyi bu yüzden rahatsız eden büyüklüktelerdi. Fakat günümüzde yapılan diş telleri daha gelişmiş ve kullanışlıdır. Hala metallerden yapılsalar da artık daha ince ve küçükler. Bunun da özellikle çocukların kaygısını azaltmak için iyi bir gelişme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Üstelik isteğe göre saydam ya da diş rengine uygun teller seçilebilir. Hatta bazı diş tellerinin fark edilmesi çok zordur. Bu tür gelişmeler sayesinde, diş tellerinin eskiden olduğu kadar fark edilebilir olmadığını söyleyebiliriz.

Kendi Diş Teli Modanızı Yaratabilirsiniz!

Tabii, dikkat çekmeyi seven biriyseniz kendinize uygun modeller de bulabilirsiniz. Diş telleriyle birlikte gelen lastik bantlarını birçok farklı renkte bulabilmek mümkün. Diş tellerinizle bir moda bile yaratabilirsiniz! Sonuçta moda, siz kendinize yakıştırdıkça şekillenir.

diş teli modası

Diş Bakımı Neden Önemli?

Diş telleriniz takıldıktan sonra dişlerinize iyi bakıp bakmadığınızdan emin olmak son derece önemlidir. Bütün bu teller ve plastik bantlar, normalde yemekten sonra çok rahat temizleyebildiğiniz dişlerinizin arasına birçok yemek artığının rahatça gizlenmesine sebep olabilir. Eğer diş temizliğinizde sıkıntı yaşıyorsanız, ortodontistiniz ile iletişime geçmelisiniz. Bu vesileyle beyaz dişlerinizin gerçekten de beyaz kaldığından emin olmak için kullanabileceğiniz hazırda bulunan özel tıbbi araçlardan yararlanabilirsiniz.

diş bakımı, yemek artıkları

Özet:

Diş teli, dişleri olmaları gereken hizaya sokmak için kullanılan bir araçtır. Uzun bir süre dişlere sabit bir basınç uygulayarak onları hizaya sokar.

Sadece alanlarında uzman ortodontistler tarafından yerleştirilebilir.

Dişlerimiz bizim yüzümüzden eğri çıkmaz, bu doğal gelişen bir olaydır.

Genelde yaklaşık 2 yıl boyunca kullanılmalıdır fakat yine de doktorun izlenimlerine göre bu süre kısayıp uzayabilir.

Diş teli çıkartıldıktan sonra dişlerin eski haline dönmemesi için "sabitleyici" takılır.

Diş telleri eskiden daha kaba görünüyordu, fakat günümüzde şık bir görünüm kazanmaya başladı.

Diş bakımına normalden fazla özen gösterilmelidir, çünkü dişlerdeki teller ve plastikler yemek artıklarını gizleyebilir ve dişleri sarartabilir.

Kaynak:
https://wonderopolis.org/wonder/why-do-kids-need-braces


"Ağız Neden Kokar?" başlıklı yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!