Horlama Neden Olur? Horlamayı Kesmenin Yolları Nelerdir?


Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Yorgun düştüğünüzde yatağınıza geçip kestirmek gibisi yoktur değil mi? Şüphesiz en tatlı şeydir uyku… Mesela, eğer çok yorulmuşsanız ve televizyon izliyorsanız, o kanepede uyuyakalmak gibisi yoktur, tabii uykuda rahatsız edeniniz yoksa…


horlama sebepleri, neden horlarız

Sessizlik + Huzur = Kaliteli Bir Uyku

Kaliteli bir dinlenme için ihtiyacınız olan şeyler huzur ve sessiz bir ortam. Tabii huzurlu bir şekilde uyurken bu sessizliği ve huzuru bozabilecek bir şey var: Horlamak…

Eğer uyurken horlayan birini gördüyseniz tam olarak ne demek istediğimizi anlamışsınızdır… Eğer horlayan sizseniz bunun farkına bile varmazsınız, ta ki beraber uyuduğunuz bir kişi size gece horladığınızı söyleyene kadar.

horlama nelerin belirtisi olabilir

Horlama Nedir?

Bazı insanlar uyurken genizden gelen rahatsız edici sesler çıkarırlar, bu olaya horlama denir. Bu olay etraftaki insanları oldukça rahatsız edebilen bir şeydir. Üstelik bazı kişilerin horlaması o kadar seslidir ki yan odalardan rahatlıkla duyulabilir.

Çoğumuz zaman zaman horlarız. Bazı insanlarda horlama sık sık oluşur ve bu da maalesef çevreden gelen tepkileri arttırır. Horlama dikkate alınması gereken bir durumdur, çünkü bazen ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Eğer horlayan biriyseniz, bu yazıyı okumaya devam etmenizi şiddetle öneririz.

Horlama Neden Olur?

Horlama, uyurken nefesinizin burun ve ağzınızda olması gerektiği kadar rahat dolaşamamasından kaynaklanır. Diliniz de dahil olmak üzere ağzınız, burnunuz, bademciğiniz vb. organlarınızın bazı kısımları nefes alıp verirken titreşir, bu da aslında hepimizin bildiği horlama sesini meydana getirir.

Horlamanın birden çok sebebi olabilir. Örneğin; alerjiler burnunuzun tıkanmasına sebep olabilir ve horlamaya başlarsınız. Soğuk algınlıkları ve enfeksiyonlar burnunuzun hava yollarını ve geçitlerini kapatarak ve bademciklerinizi veya lenf bezlerinizi şişirerek horlamaya sebebiyet verebilir.

Horlama fazla kilolardan dolayı da oluşabilir. Kilo almak, solunum yollarınızı daraltacağı için horlamaya sebep olabilir. Fazla kilolu olmak, “uyku apnesi” diye adlandırılan rahatsızlığa yol açabilir. Uyku apnesi solunum düzensizliğine sebep olur ve bu da horlamaya sebebiyet veren faktörlerdendir.

Horlamayı Kesmek İçin Neler Yapmalıyız?

Eğer horluyorsanız veya horlayan birini tanıyorsanız, merak etmeyin, horlamayı kesmenin birçok farklı yolunu biliyoruz:

Eğer horlamanız mevsimsel alerjilerden ya da soğuk algınlığından oluyorsa, dert etmeyin, kendinizi iyi hissettiğinizde horlama da ortadan kalkacaktır. 

Eğer fazla kilolarınızdan dolayı horluyorsanız, kilo vermeniz halinde horlamanızı kesebilirsiniz. Ayrıca gece yan dönüp uyumak ve uykudan önce fazla yememek gibi basit çözümleri de deneyebilirsiniz.

Eğer solunum düzensizliği yüzünden horlama yaşıyorsanız, telaş yapmanıza gerek yok, çünkü günümüzde birçok markette horlamayı kesen ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu ürünlere burun bantları ve ağızlıklar da dahildir. 

Eğer horlamanıza uyku apnesi sebep oluyorsa, bu ciddi rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için bir doktora görünmeniz gerekir.

Özet:

Burun ve ağzınızdaki hava akışı olması gereken rahatlıkta olmadığı zaman, ağız, dil, burun vb. organlarımız nefes alışverişinde titreşir, buna horlama denir.

Horlayan kişi horladığını fark edemez, yakındaki kişilere de gürültüden dolayı büyük rahatsızlıklar verebilir.

Horlama bazen soğuk algınlığı, alerjiler, fazla kilolu olma, uyku apnesi gibi rahatsızlıkların sonucu olabilir, bu yüzden horlama sorununu ciddiye almakta fayda var.

Günümüz piyasasında horlamayı kesebilen birçok ürün bulunmaktadır; burun bantları da bunların başında geliyor.

Kaynak:
https://wonderopolis.org/wonder/do-you-snore 

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!