Hıçkırık Neden Olur? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Hepimiz belli zamanlarda hıçkırabiliyoruz, hatta bunu durdurmak için “bağırmak, korkutmak” gibi yollara başvurabiliyoruz. Peki, sizce gerçekten bunlar işe yarıyor mu? Bugün Bilim Ayısı’nda hıçkırığın ne olduğunu ve nasıl durdurulabileceğini anlatıyoruz. Buradan buyrun…


hıçkırık, diyafram

Önce bunlardan bahsedelim ➨

Hıçkırma başladığında, buna asıl sebep olan diyaframdır. Diyafram, göğüs kafesinizin altında, kubbe şeklindeki bir kastır.

Normal şartlarda diyafram sorunsuz çalışır. Nefes aldığınızda ciğerlerinizin içine havanın girmesine yardım eder. Nefes verirken de havanın dışarı çıkması için yukarı doğru baskı yapar. Gece-gündüz sıkı çalışır, hıçkırık gibi sorunlar olana kadar da üvey bir evlat gibi, pek fark edilmez…


diyafram şekli, diyafram kası

Hıçkırık Neden Oluşur?

Diyafram rahatsız edildiğinde aşağı doğru büzülür ve havayı boğaz kısmına çekmenize sebep olur. Bu ani olay ses tellerinizin kapanmasına neden olur ve hıçkırık sesini ortaya çıkarır.

Çok hızlı veya çok fazla yiyip içmek, gazlı içecek tüketmek veya uzun süre kahkaha atmak diyaframı rahatsız eden sebeplerdendir. Ayrıca bazı reçeteli ilaçlar da hıçkırığa sebep olabiliyor.

Bazı İlginç Hıçkırık Vakaları

Bazı vakalarda, hıçkırık günler veya haftalar boyu sürebiliyor. Charles Osborne adında bir Amerikalı, 1920’den 1992’ye kadar hıçkırıkla yaşadı. Charles’ın hıçkırıkla dolu geçen 72 yılı ona Guinness Rekorlar Kitabı’nda bir yer kazandırdı.

Hıçkırıkla ilgili başka bir garip olay da Christopher Sands’in başına geldi. Bu adamın da neredeyse 3 yılı hıçkırıkla geçti. Sonunda doktorlar, Christopher’ın beyninin kas aktivitelerinden sorumlu bir kısmında tümör olduğunu keşfetti. Tümörler çıkarılır çıkarılmaz Christopher’ın hıçkırığı da durdu.


Cristopher Sands, 3 yıllık hıçkırık

Hıçkırık Tuttuğunda Ne Yapmalısınız?

Maalesef şunu belirtmeliyiz ki, hıçkırığı durdurmanın sabit veya kesin bir yolu yok. Ama neyse ki onu durdurabileceğini düşündüğümüz bazı çözümlerimiz var… İşte hıçkırık tuttuğunda onu durdurmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem:

Nefesinizi tutun.

Dilinizin altına biraz şeker koyun.

Birinden sizi korkutmasını isteyin.

Buz gibi bir suyla ağzınızı çalkalayın.

Dilinizi dışarı çıkartın (iddiaya göre bu hareket vagus sinirini tetikler ve diyafram kasılmasını önler).

Bir kese kağıdı veya balon şişirin.

Özet:

Diyafram kubbe şeklinde bir kastır ve genelde hıçkırık onun yüzünden oluşur.
Sağlıklı bir nefes alışverişinde diyafram büyük rol oynar.

Diyafram rahatsız edilirse aşağı doğru büzülür ve hava boğaza çekilir. Bunun sonucunda da ses telleri kapanır ve hıçkırık sesi oluşur.

Çok yemek veya gazlı içecekler tüketmek hıçkırığa sebep olabilecek şeylerdendir.
3 yıl ve 72 yıl boyunca hıçkırıkla yaşayan iki kişi vardır.

Hıçkırıktan kurtulmanın kesin bir yolu olmasa da dilin altına şeker koymak, korkmak, nefes tutmak ve buzlu suyla ağız çalkalamak hıçkırığı durdurabilir.

Kaynak:
https://wonderopolis.org/wonder/how-do-you-get-rid-of-hiccups

"Kaliteli Bir Uyku İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız?" başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.


Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!