Güneş Gözlüğünün Yararları Nelerdir? Kaliteli Güneş Gözlükleri Nasıl Anlaşılır?

Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

Yaz aylarında havuzun kenarında güneşlenirken sıcağın tadını çıkarmak gibisi yoktur değil mi? Hele bir yanınızda buzlu limonata varsa… Değmesinler keyfinize! Tabii, o soğuk havuzdan yansıyan güneş ışıkları keyfinizi kaçırmazsa… İşte tam da bu anda keyfinizin kaçmaması için ihtiyacınız olan şeyler, gözlerinizi böyle zamanlarda koruyan bir çift cam! Bilim Ayısı’nda bugün “Güneş Gözlüğüne Neden İhtiyaç Duyarız? Ne Tür Özellikler Taşırlar?” konularından bahsediyoruz. Hadi başlayalım…


kaliteli bir gözlük nasıl anlaşılır

Güneş gözlüğü takmaktan hoşlanır mısınız? Hoşlanmıyorsanız bile sağlığınız için takmayı düşünebilirsiniz, çünkü güneş gözlükleri sadece görüşünüzü netleştirmekle kalmaz, aynı zamanda gözlerinizi zararlı güneş ışınlarından korur. Ayrıca güneş gözlükleri sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da hayli ihtiyaç duyduğumuz bir eşyadır. Hatta kışın kar yağan yerlerde, onlara daha fazla ihtiyaç duyabileceğinizi söyleyebiliriz.

Neden Kışın Güneş Gözlüğü Takmalıyız?

Kızakla kayarken ya da kayak yaparken güneşin kardan yansıyan parlak ışıkları gözlerinizi yüksek oranda rahatsız edebilir. Fakat kaliteli bir gözlük sahibi olmak, bu tür açık hava etkinliklerinizi tam anlamıyla muhteşem geçirmenizi sağlayabilir. Hatta araç kullanırken yolda çok kar olduğunda gözlük takmak neredeyse şart oluyor.

İlk Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanıldı?

Hayatımıza son yüzyıllarda girdiğini sansak da güneş gözlüklerinin ortaya çıkma tarihi çok eskiye dayanıyor. Yassı, camı karartılmış gözlükler, 12. yılın başlarında parlak ışıklardan korunmak için Çin’de kullanılmaya başlandı. Sonraki gözlük deneyimlerinden biri de 18. yüzyılın ortalarında hafif boyalı gözlük camlarıyla ortaya çıktı.

İlk Güneş Gözlüğü Markası

1920’lerin sonlarına gelmeden, Sam Foster adında bir iş adamı seri üretim sayesinde ucuza ürettiği güneş gözlüklerini ABD’ye tanıttı. Bir mağazada “Foster Grant” adı altında satılan bu gözlükler New Jersey eyaletindeki Atlantic City şehrinin sahillerinde çok fazla kullanılarak popülarite kazandı.

Foster Grant

Günümüzde “gözlük” deyince onlarca farklı markaya rastlayabilirsiniz. Bazı özel günlerde gelen indirimler sayesinde 20-25 liraya bir gözlük sahibi olabilirken, bazı optiklerde de binlerce lira değerindeki gözlüklere rastlamanız mümkün. Karar sizin…

Hangi Gözlükler Kalitelidir?

Ne tür bir güneş gözlüğüne ihtiyaç duyduğunuz ve onun ne kadar edeceği tamamen o eşyanın üretim sırasında kullanılan teknolojisine ve materyallerine bağlıdır. Mesela en ucuz güneş gözlüklerinde, hafif boyalı camlardan veya gözlerinizi parlak ışıklardan koruyan plastiklerden fazlası yoktur. Kullanılan boyaya bağlı olarak bu gözlükler, bazı ışınları emerken bazı ışınları da yansıtacaktır. Ucuza satılan güneş gözlükleri, gözlerinizin ihtiyacı olan korumayı tam anlamıyla sağlayamayabilir.

kaliteli gözlük özellikleri

Pahalı gözlüklerin camları polarize edilmiştir ve bu tür özel camlar, su veya asfalt gibi yatay yüzeylerden yansıyan ışıkların gözlerinizi kamaştırmasını önler. Polarize edilmiş gözlükler yalnızca dikey polarize edilmiş ışıkları geçirir; mesela göl gibi yatay yüzeylerden yansıyan ışıkları engeller.

Yüksek kalite güneş gözlüklerinin en önemli özelliklerinden biri de “ultraviyole” (morötesi) radyasyonunun birçok çeşidine karşı koruma sağlamasıdır. Bunlar, çeşitli göz sorunlarına ve güneş yanıklarına yol açan zararlı ışınlardır.

Dikkat Edelim!

Bir gözlüğün pahalı olması işlevsel açıdan tam koruma sağlayacağı anlamına gelmez! Gözlükleri etiket fiyatlarına göre değerlendirmek yerine UV ışınlarının yüzde kaçını engelleyebildiklerine bakarsanız, göz sağlığınızı koruduğunuzdan emin olabilirsiniz.  

Özet:

Güneş gözlükleri sadece net bir görüş sağlamaz, aynı zamanda gözlerinizi zararlı ışınlardan korur.

Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında karlı ortamlarda da kullanılmalıdır.

İlk güneş gözlüğü 12. Yüzyılda Çin’de kullanılmış ve parlak ışıklardan korunmak için camları karartılmıştır.

Modern zamanların ilk güneş gözlüğü markası olan Foster Grant, 1920’li yıllarda Amerika’nın Atlantic City şehrindeki plajlarda kullanılarak popüler olmuştur.

Yirmi liraya bir gözlük bulabilirken, binlerce liraya gözlüklere rastlamanız da mümkündür.

Güneş gözlüklerinin kalitesi, üretiminde kullanılan materyallerinin yanında UV ışınlarının yüzde kaçını engellediğiyle ölçülebilir. Yani bir güneş gözlüğü alacaksanız bu özelliğine bakarak karar vermelisiniz. Pahalı olan her gözlük de fiyatının hakkını vermeyebilir!

Kaynak:
https://wonderopolis.org/wonder/do-you-wear-cool-shades

"Yıllardır Bizden Saklanan Mucize Element: Gümüş" başlıklı yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!