Et Neden Pişirilir? Eti Pişirmek Zorunda Mıyız?


Yazının altında acelesi olanlar için özet bilgi mevcut, ama biz yine de hepsini okumanızı öneriyoruz :)

pişmiş et, et pişirmek, çiğ et zararlı mı


Bir Akşam Televizyonu Açtınız Ve…

Bir cumartesi akşamı eve yorgun geldiniz ve televizyonda izleyebileceğiniz bir şey bulabilmek için kanallarda gezinmeye başladınız. O da ne? Ekranda birden kocaman bir aslan suratı belirdi! Kamera yavaşça aslanın bakmakta olduğu şeye doğru döndü, aslan bir ceylana bakıyordu…


hayvanlar alemi, çiğ et,


Afrika yırtıcılarıyla ilgili bir belgesel gösteren bir doğa kanalına rastladınız. Büyük yırtıcı kedilerin hayranısınız ve olacakları merakla izliyorsunuz. Ceylanı kötü bir sonun beklediğini düşünüyorsunuz ve tamamen haklısınız…

Ceylan seke seke masumca dolaşırken, aslan birden üzerine atlar ve ceylanı yakalar. Sonra kısa bir çekişme görürsünüz ama bu hemen biter… Aslan bir zafer kazanmıştır ve akşam ziyafeti artık hazırdır…

Et Neden Pişirilir?

Aslan, ayı gibi yırtıcı hayvanlar diğer hayvanları pişirmeden (çiğ) yerler. Diğer etoburlar avlarını çiğ yerken, insanlar eti neden pişirip yerler?

Eğer daha önce çiğ köfte, suşi ya da biftek tartar yediyseniz, çiğ et yemenin o kadar da korkunç bir şey olmadığını görmüşsünüzdür. Bu porsiyonlar bazı işlemlerden geçerek özel olarak hazırlanır ve etin sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için, yemeden önce pişmesi gerektiği kuralının bir istisnasıdır.

Dana, tavuk eti gibi etler zararlı bakteriler ve parazitler barındırabilir. Çiğ yenirlerse, bu zararlı bakteriler ve parazitler sizi hasta edebilir. Eti pişirirseniz, pişirme esnasında bu zararlı organizmalar ölür ve eti gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

pişmiş et, işlenmiş gıdalar, parazitler, bakteriler

Hayvanlar Çiğ Et Yiyerek Nasıl Yaşıyorlar?

Bazı hayvanların sahip olduğu mide asidi, bu zararlı organizmaların ölmesini sağlar. Buna sahip olmayan hayvanlar da çiğ et yedikleri için hastalanırlar; fakat başka şansları yoktur… Sonuçta et pişirme gibi bir yeteneğe sahip değiller ve bu yüzden de bulduklarını midelerine indirmek zorundalar.

çiğ et, parazitler, bakteriler, çiğ et zararlı mı

Ayrıca, yırtıcı hayvanlar avlarını öldürür öldürmez yerler. O ana kadar kurbanın bağışıklık sistemi, vücudunu sağlıklı tutarak çalışmıştır. Öte yandan, insanların tükettikleri etler fabrikalarda işlenir ve hemen yenmez. Bu da, biz onları marketlerden alıp yemeden önce etlerin birçok bakteriye maruz kaldıkları anlamına geliyor.

İlk Çağlarda İnsanlar Et Pişirmeye Nasıl Başladılar?

Bilim insanları, insanların et pişirmeye neden ve ne zaman başladıklarını kesin olarak bilmiyor. Bazı araştırmacılar, besleyici öğeleri ve kalorileri daha kolay alabildikleri ve onları daha kolay tüketebildikleri için insanların eti pişirip yemeye başladıklarını düşünüyor.

Çiğ et, besin öğeleri ve kalori açısından daha zengin olduğundan; sindirim organları ve çene kasları çiğ eti sindirmede zorlanır. Pişirme işlemi etteki proteinleri parçalar ve sindirilmelerini kolaylaştırır. Bazı araştırmacılara göre ise eti pişirerek yemeye başlamak, insan beyninin gelişiminde çok önemli bir adımdı.

ilk insanlar, ilk et pişirme, pişmiş et sağlıklı mı

Eğer etin ne kadar pişirilmesi gerektiğini merak ediyorsanız, bunun et türüne göre değişeceğini söylemeliyiz. Dana eti ve sucuk gibi işlenmiş etlerin en az 71 derecelik bir ısıyla pişirilmesi gerekir. Tavuk, hindi ve kaz eti gibi beyaz etler grubu ise genellikle en az 73 derecelik bir ısıyla pişirilmelidir. Kızartma, biftek ve pirzola şeklindeki dana eti ise en az 62 derecelik bir ısıyla pişirilmelidir.

Özet:

Eğer daha önce çiğ köfte ve suşi gibi çiğ ürünler tükettiyseniz, çiğ et yemenin o kadar da korkunç olmadığını bilirsiniz. Tabii bu tür ürünler bazı işlemlerden geçtikten sonra yenirler, yani sağlıklı ürünlerdir.

Çiğ etlerde çeşitli bakteriler ve parazitler bulunur ve bunları çiğ olarak yemek çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

Bazı hayvanlar, midelerindeki bir asit türü sayesinde bu mikroplardan kurtulur, diğerleri ise hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır.

Pişirme işleminde etteki protein parçalar, zararlı bakterileri yok eder ve sindirimi kolaylaştırır.

Et türlerine göre pişirme süresi de değişir:

➤ Sucuk, dana eti gibi işlenmiş gıdalar: En az 71 derecede,

➤ Tavuk, hindi ve kaz gibi beyaz etler grubu: En az 73 derecede,

➤ Kızartma, biftek gibi gıdalar: En az 62 derecede pişirilmelidir.


Kaynak:
https://wonderopolis.org/wonder/why-do-we-have-to-cook-meat


"Üç Beyaz'ın (Tuz, Şeker, Un) Zararları Nelerdir?" başlıklı yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutma Lütfen :)

Yorumların bizim için değerli. Yazıyı okuduktan sonra yorum yaparak Bilim Ayısı'nın içerik kalitesine katkıda bulunabilirsin. Bu sayede biz de daha kaliteli içerikleri seninle daha hızlı paylaşabiliriz.

Sol üst köşedeki oka tıklayarak Anasayfa üzerindeki sosyal medya ikonlarından sosyal medyada bizi bulabilir ve ilgi çekici paylaşımlarımızı takip edebilirsin.

E-posta ile abone olarak yayınladığımız yeni içeriklerden ücretsiz haberdar olabilirsin.

Aklına takılan ve senin için araştırıp yayınlamamızı istediğin ne varsa yoruma konusunu bırakabilir ya da anasayfadaki "İletişim" menüsünden bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

  1. Ben eti çok severum. Balığı, hindiyi, danayı, tavuğu her şeyi yerum

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sosyal Medyada Takip Et!