Vücuda Girdiğinde Zombi Etkisi Yaratan Uyuşturucu: FLAKKA

Uyuşturucuların kullanım oranı hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde büyük bir ivmeyle artış göstermekte. Dünya düzeni giderek bozuluyor, insanlar mutsuzlaşıyor ve çarenin kendisini bu mutsuz olduğu dünya koşullarından uzaklaştıracak bir şeyde arıyor. Bu tür düşünceye sahip insanlar ya arkadaş çevresi ya da farklı mecralar tarafından uyuşturucu ile tanışıyor ve hayatları bu noktadan itibaren eskisi gibi olmuyor. Çünkü uyuşturucu bağımlılık yapıyor. Bir uyuşturucu çeşidi var ki diğerlerinden çok daha farklı. Sadece kendine zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda farklı insanların da hayatına kastederek etrafında kimi gördüyse saldırıyor, zarar vermek istiyor. Adını sıkça duymaya başladığımız ve en zararlı uyuşturucular arasında gösterilen kimyasal bağımlılık yapan madde: Flakka


kimyasal uyuşturucu, zombi etkisi

Bu kimyasal maddenin adını son zamanlarda çok fazla duymaya başladık, hızla da dünyanın çeşitli yerlerine yasal olmayan şekillerle yayılıyor. Kısaca zombi hapı olarak biliniyor. Bu kimyasal uyuşturucunun zombi hapı olarak adlandırılmasının nedeni, kullanan kişilerde zombi etkisi yaratması. Peki zombi nedir, neden bu şekilde benzetme yapılıyor, kısaca değinelim.

Zombi Nedir?

Zombi kelimesi türkçemize  İngilizce bir kelime olan zombie ifadesinden gelmektedir. Zombiler gerçek dışı, hayal ürünü varlıklardır ve öldükten sonra dirilen, insan dışı davranışlar gösteren, çevresinde gördüğü her şeye zarar vermeye çalışır. Genel olarak fantastik filmlerde, dizilerde veya oyunlarda karşımıza çıkmaktadır.


İşte Flakka adlı uyuşturucunun zombi hapı olarak adlandırılmasının sebebi, kullandıktan sonraki işlevi. Bağımlısı olan kişiler bu hapı kullandıktan sonra tam bir zombiye dönüşüyor, halüsinasyonlar görüyor ve etrafında gördüğü herkese zarar vermeye çalışıyor.

Peki Neden Diğer Birçok Uyuşturucudan Daha Zararlı Olduğu Söyleniyor?

Uyuşturucular birçok çeşide sahip. Tüm uyuşturucular kimyasal madde içermiyor, örneğin esrar. Fakat uyuşturucuların en genel anlamda bir ortak özelliği var ki zararlı olmaları, kişiye uzun süre zarar veren hatta ölümüne bile neden olan madde olmaları. Kimyasal madde içeren uyuşturucular ise en zararlıları. İleri seviyede bağımlı olan insanların yaşama şansı oldukça düşük. Peki kimyasal uyuşturucu kullanan insanlarda ne gibi özellikler görülüyor?
  • Milyonlarca beyin hücresinde ölüm
  • Alışan kişilerin yerinde duramaması ve krize girmesi
  • Aşırı terleme
  • Kalpte çarpıntı
  • Dizde meydana gelen kırılma
  • Bel ve başta şiddetli ağrılar
  • İştahsızlık, zayıflama, uykusuzluk, mide ve bağırsak bozuklukları, cinsel istikrarsızlık
kimyasal maddeler, uyuşturucu

Görüldüğü gibi diğer uyuşturucular da oldukça zararlıdır ve bundan en büyük zararı kullanıcı görür. Flakka’yı diğer uyuşturuculardan ayıran en büyük özelliği diğer insanlara da saldırarak zarar vermeye çalışması. Onları parçalamak ve yemek istemesi. Kişi, yoğun duygular yaşarak kendini çizgi film kahramanı zannediyor. Ayrıca kullanan kişide kullandıktan sonra 15-20 dakika içerisinde etkisini gösteriyor ve bu etki 7-8 saati bulabiliyor.

İlk Olarak Nerede Ortaya Çıktı?

İlk olarak Amerika ve Brezilya gibi ülkelerde varlığını göstermeye başladı ve hızla dünyaya yayıldı. Geçtiğimiz günlerde ise ülkemizde bir kişide bu zombi hapına rastlandı. Zombi etkisi yaratan bu uyuşturucu, ülkemize yasal olmayan yollarla Barcelona üzerinden gelmiş.

Kullanılan Terimler
Zombi hapı: Zombi etkisi yaratan bir çeşit uyuşturucu
Flakka: Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz diğer adı zombi hapı olan ve en zararlı uyuşturucular arasında gösterilen kimyasal madde
Halüsinasyon: Duyu organlarını herhangi bir şey tetiklemediği halde algılama hissi. Halüsinasyon gören kişilerde gerçekte olmadığı halde birşeyler görme, duyma veya hissetme meydana gelir.

Kaynakça:
https://www.nedir.com/zombi
http://www.hurriyet.com.tr/insani-bu-hale-getiriyor-istanbulda-ilk-kez-ele-gecirildi-40610844

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!