Uzayda İlk Yürüyen Kadın: Svetlana Savitskaya

svetlana savitskaya kimdir

Svetlana Savitskaya, bir pilotun kızıydı ve hayali uçmaktı. Paraşütle atlamada dünya şampiyonu oldu ve bunu en sonunda ise kozmonotluk izledi. Svetlana Savitskaya kimdir? Hangi başarılara imza atmıştır? Hadi öğrenelim!


Svetlana Savitskaya, 9 Ağustos 1948 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. Sovyet Hava Savunma Komutanı yardımcısının kızı olduğu için ayrıcalıklı bir gençlik yaşamıştı. 16 yaşına geldiğinde ailesinden izinsiz paraşütle atlamaya başladı ve bu tutkusunu devam ettirdi. Babası, kızının paraşütle atlamaya olan bu ilgisini fark edince ona destek oldu. 17 yaşına kadar 450 kez atlayış yaptı. 18 yaşında, en kaliteli Sovyet havacılık mühendisliği okulu olan Moskova Havacılık Enstitüsüne kayıt olurken bunun yanında pilotluk dersleri de alıyordu. 20 yaşında ise durum bambaşka olmuştu ve artık tek başına uçuş yapabiliyordu.

Svetlana, enstitüden mezun olduktan sonra uçuş eğitmeni olarak işe başladı. 1970’te akrobasi alanıyla birlikte, havacılıkta toplamda 18 dünya rekoru kırdı. 1972 yılında ise yirmi çeşit uçak firması ile iş yapmış ve 1.500 uçuş saati tecrübe etmişti.

Savitskaya, 30 Temmus 1980 tarihinde kadın kozmonot grubunun bir üyesi olarak seçildi. Kozmonot araştırmacısı olarak Salyut Uzay İstasyonu ve Soyuz-T uzay aracında uçuş görevlerine yönelik eğitim kurslarına başladı.

19 Ağustos 1982 tarihinde diğer kozmonotlar ile birlikte SoyuzT-7 uzay aracı aracılığıyla Salyut 7 Uzay İstasyonuna gitti. Birkaç deney yaptıkları 7 gün, 21 saat, 52 dakikalık görevin ardından Dünya’ya döndüler. Böylece Svetlana Savitskaya, uzaydaki 53. kozmonot ve 2. kadın kozmonot olmuştu.

Bundan 2 yıl sonra Soyuz T-12 uzay aracı ile 2. uzay uçuşuna katılmış oldu. 25 Temmuz 1984 tarihinde Salyut 7 İstasyonu'nda kaynak deneyleri yapmak için, uzayda araç dışı etkinlik gerçekleştirdi. Svetlana’nın gerçekleştirdiği uzayda araç dışı etkinlik 3 saat 35 dakika sürdü ve Svetlana Savitskaya, uzaya ilk kez yürüyen ve iki kez giden ilk kadın oldu. Daha sonra Svetlana, 1987 yılında uzay araçları ve uzay malzemeleri üreten Rus firması “RKK Energia”ya baş tasarımcı olarak atandı.

Svetlana, uzayda kesinlikle bir kadının varlığının gerekli olduğuna inanıyordu. Ve bunu karma bir grubun çok daha rahat ve verimli çalışacağına bağlıyordu. Böyle başarılı ve hırslı kadınlar tarih boyunca örnek alınmalı ve takdir edilmeli.KAYNAKÇA

  

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!