Uzay Madenciliği (Asteroid Madenciliği) Nedir?

Teknoloji hızlıca ilerliyor ve üretirken aynı zamanda tükettiğimiz için ham madelerimiz de azalıyor. Bu yüzden insanoğlu da uzayda yaşamayı ve oradan ham madde çıkarmayı planlamakta. Bu yazımızda uzayda ham madde temin edebilmek için doğmuş olan uzay madenciliğini anlatıyoruz.

uzayda ham madde arayışı, sömürgeleşme

Asteroid madenciliği, asteroitlerden ya da Dünya'ya yakın küçük gezegenciklerden ham madde elde etme işidir. Uzay madenciliği, asteroidlerden mineral ve gaz; uzayda temeli atılacak yapılar için demir, nikel ve titanyum; kozmonotların da uzaydaki sıkı çalışmalarına devam edebilmeleri için ihtiyaçları olan su, oksijen ve roket yakıtı olarak kullanmaları için hidrojen ile oksijen sağlama gibi görevler üstlenir. Uzayda yapılan araştırmalarda bu aktivitelere "yerinde kaynak temini" adı verilir.

Peki bu mesleğin çıkış amacı nedir? Teorilere ve kurgulara göre altın, gümüş, kalay, bakır ve çinko gibi günümüz modern endüstrisinin temel elementleri rezervleri gelişmekte olan ülkelerin artış gösteren ham madde tüketimine paralel olarak yaklaşık 50- 60 yıl içerisinde gezegenimiz üzerinde tükenmiş olacak. Bu yüzden de uzaydan Dünya'ya ham madde temini sağlamak amacıyla uzay madenciliği veya diğer adıyla asteroid madenciliği mesleği ortaya çıkmış.

Hiç merak ettiniz mi? Bu uzay madencileri ham madde temini yapacakları asteroidi veya gezegenciği nasıl belirliyorlar? Asteroid seçimini nasıl yapıyorlar? Maden araştırması yapacak olan uzay madencileri için göz önünde tutulması gereken en önemli faktörlerden biri yörüngesel süratteki değişim ve hedefe gidiş ve geliş süreleridir. Bu durumda çıkarılan ham madde ve malzemelerin çoğu yüksek hızlı yörüngelerde itiş gücü olarak ve diğer az kalan kısmı da yük olarak kullanılacaktır.


KAYNAKÇA
https://eu0.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qW0z6Orv2vA1qtaW0%2FSWlF5xmk7r7IRH7%2
B&b=1&f=norefer

http://khosann.com/asteroit-madenciligi-basliyor-nasa-uzaydan-asteroit-getirecek-ve-ay-yorungesinde-maden-cikaracak/
   

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!