Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri!

Zayıflamak, fazla kiloya sahip olduğunu  düşünen çoğu insanın hayali. Zayıflamanın birçok yolu var. Spor yaparak, diyet yaparak veya daha az karbonhidrat tüketerek, sık kullandığımız tabirle ekmeği kısarak. Doktorların önerdiği onlarca farklı zayıflama yöntemleri olabilir ama en önemlisi nasıl zayflarsanız zayıflayın, sağlığınızın bozulmasına kesinlikle neden olmamalı.

zayıflama yöntemleri, sağlıklı yaşam

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Sabırlı Olun, Zayıflama Konusunda Acele Etmeyin

Sağlıklı zayıflamak için ne birden yemeği kesmek ne de kendinizi çok fazla zorlayarak saatlerce spor yaparak mümkün. Sağlıklı zayıflayabilmek için bu zayıflama sürecini olabildiğince uzun tutmanız önemli. Zayıflarken vücudunuz mevcut halinden bir değişim içerisine girecek ve bu değişimi ne kadar uzun sürede gerçekleştirirseniz olumsuz durumlardan o kadar az etkilenirsiniz. Bu olumsuz durumlara, vücutta meydana gelen kas yırtılmaları örnek verilebilir. Kas yırtılmaları, vücudunuzun ani kilo alması veya vermesi neticesinde meydana gelen bir fiziksel değişimdir.

Yüksek Kolesterol İçeren Hayvansal Gıdalar Yerine Bitkisel Gıdaları Tercih Edin

Hayvansal gıdalar kendinizi daha güçlü, dinç hissetmenizde önemli rol oynar fakat zararları da bir o kadar fazladır. Özellikle kırmızı et tüketimi hem daha hızlı kilo almanıza neden olmakta hem de ilerleyen yaşlarda damarlarınızın tıkanmasına neden olarak kalp ve diğer hastalıkların tetikleyicisi konumuna gelmektedir. Bitkisel gıdalar bu noktada vücudunuza ilaç görevi görmekte ve özellikle kırmızı et tüketimi esnasında salata(yeşilliğinin bol olması tavsiye edilir) tüketimi önerilmektedir. Sezonluk meyve ve sebzelerin çiğ olarak olabildiğince fazla tüketmeye gayret edin, abartmayın tabi. Mesela günde tüketeceğiniz 1 elma size zamanla çok faydalı olduğunu hissettirecektir, elma hazmı da kolaylaştırır ayrıca.

Karbonhidrat Kullanımını Olabildiğince En Aza İndirin

Karbonhidratlar basitçe örnek vermek gerekirse hemen hemen hepimizin hergün tükettiği, mısır gevreği, tahıl, ekmek gibi besinlerde bol bulunan yapısal bir bileşendir. Kilo alımlarına en çok sebep olan durumlardan biri yoğun ekmek tüketimidir. Günlük tüketilmesi gereken ekmek miktarı kişinin cinsiyetine, boyuna, sahip olduğu kiloya kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Hiç yenmese de olur hatta ekmekte bulunan karbonhidrat ihtiyacını yemeklerden, meyve ve sebzelerden karşılayabiliyor olmanız çok daha sağlıklı olduğunuzu gösterir. Ekmek yerseniz bile günlük ekmek tüketimini en aza indirin ve mutlaka hareket edin. Düzenli olarak yürüyüş de yapabilirsiniz, imkanınız varsa bir spor merkezine giderek hem güzel vakitler geçirirsiniz hem de sağlıklı bir şekilde fazla kalorilerinizi yakmış olursunuz.

Öğün Sayınızı Arttırın

Günde 2 ya da 3 öğün yapmak yerine öğün sayınızı arttırın. Böylece belirli süre zarfında daha az acıkmış olursunuz ve zamanla  kontrol yeteneğinizi arttırır. Ayrıca vücudunuz, yedikleriniz her öğüne serpiştirileceğinden daha az yediğinizde sindirimi daha hızlı gerçekleştirecek ve daha az yorulacaktır.

Diyet Uygulayın

Her gün tükettiğiniz besinleri azaltma yoluna gidin. Çok fazla ekmek tüketiyorsanız bunu yarıya indirin, sık abur cubur alışkanlıklarınız varsa önce haftada bir, sonra ayda bir şeklinde seyrekleştirin. Çok aşırı kilolarınız yoksa yani kontrol edilebilir seviyede olduğunu düşünüyorsanız kendiniz de diyet uygulayabilirsiniz. Bu konuda kendinize güvenmiyor veya her işi uzmanına sormak lazım diyorsanız bir doktor konntrolünde diyet yapmaya başlayın ve mutlaka bu diyet kurallarına uymaya özen gösterin.

Bol Bol Su İçin

Su içmek, yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri. Vücudunuzun büyük bir kısmını su oluşturmakta ve sık su tüketimizi organlarınızın daha sağlıklı çalışmasına olanak tanır, aynı zamanda vücudunuzdaki atıkların daha kolay bir şekilde atılarak zayıflamanıza yardımcı olur. Yetişkin insanların günlük en az 2-3 litre aralığında su tüketmesi faydalı olacaktır.

su tüketimi, suyun faydaları

Günde Kaç Litre Su İçilmelidir?  konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Protein Tüketiminizi Aksatmayın

Protein, canlıların hayatta kalabilmelerini sağlayan önemli bileşenlerin başında gelir. Zayıflama esnasında tüketeceğiniz proteinler günlük enerji ihtiyacınızı dengeleyecektir. Protein tüketirken kırmızı et içeren besinler yerine yumurta beyazı, balık, tavuk, süt gibi vücuda ağır gelmeyecek besinler olmasına özen gösterin.

Protein Bakımından Zengin Yiyecekler  makalemize göz atabilirsiniz.

Sık Sık Sebze ve Meyve Tüketin


Sağlıklı zayıflayabilmek için tükettiğiniz besinler ne kadar doğal, saf(katıksız) olursa hedefiniz konusunda o kadar emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir. Her sebze ve meyvenin yetiştiği bir zaman vardır. Mesela domates yaz aylarında, portakal kış aylarında yetiştirilir. Tükettiğiniz sebze ve meyveler ne kadar zamanına uygunsa bozulmaması için o kadar az ilaç ve hormonlar ekleniyor demektir. Bu sebeple meyve sebzeleri sezonuna uygun şekilde tüketin. 

sebze, meyve, sağlıklı yaşam


Konuyla ilgili fikirlerinizi paylaşarak Bilim Ayısı bilgi havuzunun gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça anlam kazanır. 


Kaynakça:

https://www.nedir.com/karbonhidrat

v/saglikli-zayiflama-nedir/

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!