Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için ciddi problem. Özellikle erkeklerde daha belirgin olan bu saç dökülmeleri  hastalık mı yoksa sadece geçici bir süreliğine mi  meydana geliyor?

saç neden dökülür, erkeklerde saç dökülmesi

Her insanın belirli dönemlerde saçı dökülür. Canlılar nasıl ki hayatlarını devam ettirebilmek için boşaltıma ihtiyaç duyuyor, bitkiler yapraklarını döküyor ve bu süreç sürekli tekrarlanıyorsa saç dökülmelerinde de bu durum aynı. Yeni saçların çıkabilmesi için her gün bir miktar saç dökülmesi gerçekleşir, bu son derece normaldir. Bu sayı günlük 50 ile 100 arasındadır. Bunun çok çok üstünde olması, bu durumun normal olmadığını gösterir ve sürekli tekrarlanmaya devam ettiği takdirde ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Saç dökülmeleriyle ilgili tartışılan konulardan biri de saç dökülmelerinin genetik olup olmadığı. Saç dökülmesi genetik midir?  makalemizi okuyarak konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Saç dökülmesi, saçların incelip güçsüzleşmesiyle işlevini getirememe halidir. Aynı zamanda yeni, daha güçlü saçların çıkması için de bir gerekliliktir fakat bu  günde 50 ile 100 saç teli olduğu sürece normal karşılanmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır; hastalığın habercisi olabilir, çok fazla stresten kaynaklanabilir, dengeli beslenmeme sonucu da saç dökülmeleri gerçekleşebilir.
Saç dökülmeleri insanlarda özgüven eksikliğine ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Hem erkeklerde hem kadınlarda meydana gelen saç dökülmeleri, erkeklerde kellik ile sonuçlanabilmektedir.

saç dökülmesi nasıl geçer

SAÇ DÖKÜLMELERİNİ ÖNLEMEK İÇİN HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİDİR?

Demir Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Saç dökülmelerinin en önemli sebeplerinden biri demir eksikliğidir. Demir, yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Demir, vücutta oksijenin daha kolay taşınmasına ve saç hücrelerine daha kolay ulaştırılmasına yardımcı olur. Saç dökülmelerini önlemek için sık tüketmeniz gereken yeşil yapraklı sebzelerin başında ıspanak, lahana ve  kara lahana gelmektedir.

yeşil sebzeler


Hangi Meyveler Tüketilmeli

C vitamini; kirlilik, güneşin zararlı ışınları gibi çevresel etkilerden koruyarak saçların daha az yıpranmasını sağlar. Bu besinlere örnek olarak  portakal, kivi, ananas, greyfurt, mango, çilek gibi meyveler verilebilir.

portakal, greyfurt, kivi, ananas


Kuruyemişler

Troid bezi sorunları da saç dökülmelerini engellediğinden yer fıstığı tüketimi bu eskikliği gidermektedir. Ayrıca ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler saçların parlaklığını arttırarak daha güçlü olmasını sağlar ve saç dökülme miktarını azaltır.

kuruyemiş, saç dökülmesi

Havuç Tüketimi


Havuç, içerdiği E vitamini sayesinde saç derisi hücrelerinin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Saçlar daha dayanıklı olur ve dökülmesi daha da uzun bir süre alır. Ayrıca protein bakımından zengin besinler de saç sağlığı açısından oldukça önemlidir.

havuç, saç dökülmesiKaynakça:

http://www.sacdokulmemesi.com/

http://www.milliyet.com.tr/sac-dokulmesi-bir-hastaliktir-pembenar-detay-sacbakimi-1613850/Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!