Saç Dökülmesi Genetik Midir?


Saç dökülmeleri özellikle 20’li yaşlarda başlayan ve 30’lu yaşlarda kendini iyice gösteren bir hastalıktır. Dökülen saç teli sayısı günde ortalama 100 ise bu her insanda olabilecek normal bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bazı zamanlar değişkenlik gösterip bu sayı 200’ü de bulabilir fakat dökülen saç teli sayısının bunun çok çok üstünde olması normal değildir ve bu durumda saç dökülmesi hastalık olarak değerlendirilmektedir. Saç dökülmelerinin sebepleri uzun yıllar tartışmalara açık olup günümüz şartlarında bu hastalığı erkenden fark edip tamamen önleyebilme mümkün değildir. Saç dökülmeleri besin eksikliğinden veya sahip olduğunuz psikolojik durumdan kaynaklanabilir. Tartışılan diğer konulardan en önemli konulardan biri de saç dökülmesinin genetik olup olmadığı. Saç dökülmesi genetik midir?
erkeklerde saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi

Şüphesiz saç dökülmelerinin nedenlerinden biri de genetik faktörler. Yani saçınızı ne kadar korursanız koruyun, bakımını ne kadar düzenli olarak yaparsanız yapın, saçınız dökülecektir. Ailenizde saç dökülmesi hastalığına sahip kişiler olabilir, bu kesinlikle sizin de saçınızın döküleceği anlamına gelmez, nasıl ki anne ve babası siyah gözlü iken çocuklarının yeşil göze sahip olabilmesi gibi. Genlerden dolayı gerçekleşen saç dökülmelerini ancak çok iyi bakım ve saç köklerinin güçlenmesine katkıda bulunan besinleri tüketerek yavaşlatabilirsiniz. Fakat tamamen önlemek söz konusu değildir.

Saç dökülmelerinin en aza indirmek için tüketilmesi gereken besinlere  Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?  makalemizden ulaşabilirsiniz.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Gerçekleşir?

Genetik saç dökülmesinin etkileyen hormon DHT hormonudur. DHT hormonu saç köklerine baskı yaparak saçınızın dökülmesine neden olur. Saçınız DHT’ye karşı ne kadar dirençli ise o kadar geç dökülecek veya dökülmeyecektir. Gelin saç dökülmelerine neden olan bu DHT hormonunu yakından tanıyalım.

DHT Hormonu Nedir?


Erkeklerde saç dökülmelerinin daha belirgin olmasının altında yatan problem işte bu DHT hormonuyla ilgilidir. DHT hormonu erkeklerde yüksek oranda salgılanan testosteron hormon grubuna dahil bir hormondur. DHT hormonunun artması saç köklerine zarar verir ve saç dökülmelerine neden olur. Önce saçlar uygulanan basınçla güçsüzleşir ve dökülür. DHT diğer adıyla dihidrotestosteron, erkeklerde saç ve sakalları düzenleyen bir hormondur. 

dht, saç dökülmesi

Sizlerde konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye sahipseniz veya yorumda bulunmak istiyorsanız lütfen düşüncelerinizi belirtin. Bilgi paylaştıkça çoğalır.


Kaynakça:

http://hormonlarim.com/diger/dht-hormonu

http://www.sacdoktorum.com/sac-dokulmesi-genetik-mi/

http://www.milliyet.com.tr/sac-dokulmesi-genetik-mi--pembenar-detay-sacbakimi-2008160/

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!