Rakı Bardağı Nasıl Tokuşturulmalı?

Rakı Hakkında Bilim Ayısı Yorumu

Rakı yüzyıllardır süre gelen üzüm, incir, erik, elma gibi meyvelerin alkolle mayalanarak damıtılmasıyla oluşturulan, ek olarak anason da eklenerek sofralarımızda vazgeçilmezlerimiz arasında bulunan alkol seviyesi yüksek bir içkidir. Özellikle Türk kültüründe geniş  yere sahip rakının içilme şeklinin de kendine has bir adabı var. Rakı her ortamda veya herkes tarafından içilmesi hoş karşılanmaz. Rakıyı içen kişilerin birbirlerine karşı saygısı önemlidir. Genellikle sohbet, tartışma masalarında, akşam yemeklerinde tercih edilir. Yavaş yavaş tüketilir ve bu esnada arkadaş, eş dostla birlikte keyifli zamanlar geçirilmesi hedeflenir.
rakı, rakı nasıl içilir, rakı masası, rakının önemi, rakı nasıl içilir

Rakı içen kişilerin sık yaptığı şeylerden biri de kadeh kaldırma olayı. Rakı bardağının tokuşturulma şeklinin bile bir anlamı olduğu söylenmektedir. Rakı bardağı tokuşturulurken kadehi daha az altta olan kişinin kadehi yukarda olan kişiye saygı duyduğundan dolayı bunu yaptığı düşünülür. Peki bu doğru mu, gerçekten de bu şekilde mi tokuşturulmalı, sizler için araştırdık.

Rakı Bardağı Nasıl Tokuşturulmalı?

Rakı masasında bardaklar eşit seviyede tokuşturulur, buna özen gösterilmelidir, bunda edep ve saygı vardır. İnsanlar genellikle rakı bardağını daha aşağıda tutarak saygısını karşı tarafa iletmeye çalışmaktadır ve daha altta tutarak saygıyla herhangi bir alakası yoktur, sadece zamanla insanların kafasında yer etmiş bir düşüncedir. Rakı masası, hüzünlerin, acıların, sevinçlerin kısacası yoğun duyguların yaşandığı bir yerdir ve rakı bardaklarının sürekli tokuşturulmaması gerekir. Sürekli tokuşturulmak masaya saygısızlık anlamına gelir. 

Kaynakça:

http://www.kokteylde.com/raki-nasil-tokusturulmali

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!