Protein Bakımından Zengin Yiyecekler!


Protein;  canlıların yapıtaşını oluşturan, içerisinde oksijen, sülfür ve karbon elementlerini barındıran yapısal bir bileşendir. Saçların uzamasında tırnak oluşumuna, kas gelişimine kadar çok önemli rollere sahiptir. Vücudun sahip olduğu enerjinin %10 ila %15’i proteinlerden sağlanmaktadır. Bu sebeple her gün protein tüketimine dikkat edilmelidir. Proteinler bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır fakat önemli kısmı hayvansal gıdalardan elde edilmektedir.

peynir, süt, yumurta, yoğurt


Proteinler, çocukların gelişimi için çok önemli bir role sahiptir. Yetişkin insanlarda ise vücudun zinde kalması, kas gelişimi, vücudun kendini onarması açısından proteinin önemi büyüktür.

Yüksek Miktarda Protein Zengin Yiyecekler

Protein bakımından en zengin besinler hayvansal gıdalardan bulunur. Bunlardan en önemlileri yumurta, et, süt ve balıktır. Doktorlar, zinde bir gün geçirebilmek için yetişkin bir insan için günde ortalama 2 adet yumurta tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Protein yumurtanın beyaz kısmında bulunmaktadır, sarı kısmı ismi ise kolesterol içerir. 2’den fazla yumurta tüketiminde sadece beyaz kısmın tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda günlük süt tüketimine de dikkat edilmedilir, özellikle çocukların günde 1 bardak süt tüketmesi kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Protein Bakımından Zengin Besinlerin Özellikleri

Kırmızı Et

Kırmızı et protein bakımından en fazla besine sahip yiyeceklerin başında gelir. Sağlıklı bir insanın haftada en az 2 kere tüketmesi gerekmektedir fakat kırmızı et aynı zamanda kolesterol da içerdiğinden çok aşırıya kaçılmamalıdır.
kırmızı et, et


Beyaz Et

Beyaz ete en önemli örnekler tavuk ve balık eti. Tavuk ve balık eti kırmızı et kadar kolesterol içermediğinden daha sık tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle balık etinin iki günde bir tüketimi sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Balıkta bulunan yağ beyin gelişimine de katkıda bulunmaktadır ve hafızayı kuvvetlendirir.
tavuk, balık, hindi


Yumurta

Yumurta, anne sütü dışında tüm besinleri bir arada barındıran tek besindir. İçerisinde A,B,C ve D vitaminlerini barındırır. Beyaz kısmında yüksek miktarda protein bulunur ve 2 yumurta yetişkin bir insanın günlük protein ihtiyacını karşılamaktadır.

yumurta


Süt ve Süt Ürünleri

Süt, peynir, tereyağı, yoğurt da protein bakımından zengin besinler arasında yer alır. Ayrıca yoğurt vücutta temizleyici göreve sahiptir ve kötü çevresel şartlarda çalışan insanların hergün tüketmesi gerekmektedir.

süt ve süt ürünleri


Baklagiller


Soya fasulyesi, baklagiller, fasulye ve tahıllar önemli bitkisel proteinlere örnektir. Özellikle barbunyanın 100 gramında 15-18 gram protein bulunmaktadır. Sık tüketilmesi protein ihtiyacı açısından önemlidir.

baklagiller, barbunya, fasulye, soya

Merak ettiğiniz soruları sorabilir, bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın, bilgi paylaştıkça çoğalır!


Kaynakça:

http://iyigelenyiyecekler.com/protein-iceren-yiyecekler/

http://www.hurriyet.com.tr/protein-zengini-9-besin-40330966Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!