Neden Yumurtanın Bir Tarafı Yuvarlak Diğer Tarafı da Sivridir?

Yumurta, kendine özgü bir şekle sahiptir. Günlük hayatta birçok kez gördüğümüz yumurtanın bir sivri bir de yuvarlak tarafı vardır. Peki yumurta bu şeklini neye borçlu? İşte cevabı...


yumurtanın şekli nasıldır


Eğer yumurta, köşeli bir yapıya sahip olsaydı kenarları çok dayanıksız ve çok zayıf olurdu. Yumurtanın tam şekli küre değildir fakat küreyi andırmaktadır.

Ayrıca küre şeklinde olduğundan dolayı da yuvarlanınca dümdüz gitmez ve ince tarafı üstünde dariesel bir yörünge izler. Yani başladığı yere yakın bir noktada hareketini durdurur.

Şimdi gelelim yumurtanın neden bir tarafının yuvarlak diğer tarafının da sivri olmasının nedenine... Yumurta, tavuğun yumurta kanalında küre şeklindedir. İlerlemesi sırasında arkada kalan dariesel kaslar, büzüşerek hem yumurtayı ileriye doğru iter hem de bu kısmına baskı uygulayarak konik şekli sağlar. Yumurtaya asıl şeklini veren de budur. Fakat sürüngenlerin vücutlarında bu düzenek olmadığından yumurtaları tamamen küre şeklindedir.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlamayı unutmayın 😉

KAYNAKÇA
http://www.xn--ilginbilgiler-mgb.net/Yumurtanin-nicin-bir-tarafi-yuvarlak-diger-tarafi-sivridir-234.html

http://www.projedersi.com/index.php/bilim-kuetuephanesi/neden/165-yumurtan-n-neden-bir-taraf-yuvarlak-diger-taraf-sivridir    

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!