NASA-Rusya Ortaklığında Bir Uzay Projesi: Derin Uzay Kapısı

nasa-roscosmos işbirliği, yeni uzay istasyonu

Avustralya’nın Adelaide eyaletinde düzenlenen Uluslararası Havacılık Kongresi’nde NASA ve Rus uzay ajansı Roscosmos, bir uzay kapısı yapma konusunda anlaştıklarını ilk kez açıkladı. Yani bu tasarı, NASA-Rusya ortaklığında Ay’a yakın bir uzay istasyonu kurulacağı anlamına geliyor.

Projedeki asıl plan, Ay’a, Mars’a ve benzeri uzak yerlere gidiş-geliş yapabilecek bir ara nokta kurmak. Yapılan planlara göre bu proje 2020’li yıllarda tamamlanmış olacak.

NASA yetkililerinden Robert Lightfoot, “NASA, proje daha tasarı aşamasındayken gelen yoğun ilgiden oldukça memnun. Bu proje, oraya uzun bir süreliğine taşınmanın ve uzay keşiflerini hızlandırmanın yolunu açabilir.” dedi.
nasa, roscosmos, rusya ve abd

Hangi Ülkeler Projeye Katılacak?

Projeye katılan ülkeler sadece ABD ve Rusya ile sınırlı olacak gibi görünmüyor; Kanada, Japonya ve Avrupa Uzay Ajansı da bu projeye katılmaya istekli görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) dünya üzerindeki başarısı ve etkisi göz önüne alındığında bu projenin zeminin zaten sağlam olduğunu düşünebiliriz.


ay kolonisi, uzay kolonisi Projede Gizli Menfaatler Olabilir mi?

Rusya uzun zamandır Ay’ı kolonize etmek için en geç 2029’a kadar oraya astronotlarını göndermek istiyor. NASA ile yapacağı işbirliği bu durumu kolaylaştıracak önemli bir fırsat olabilir.
Ay’da bir yerleşim yeri kurma fikri sadece belli devletlere ait değil, özel şirketler de bunun peşinde… NASA ise daha çok bu amacını Mars üzerine yoğunlaştırıyor. Ay’a yakın kurulması planlanan bu Derin Uzay Kapısı projesi, Mars’a ilerde uzay araçlarıyla astronot gönderebilmeyi kolaylaştıracak bir anahtar olabilir. NASA, 2030’lara kadar Mars’a gidebilmiş olmayı ümit ediyor.


Peki Projenin Yapımını Kim Üstlenecek?

NASA, Derin Uzay Kapısı ve Ulaşımı projelerinin ön modelini geliştirebilmeleri için 6 şirket seçti. Şanslı 6 şirket: Bigelow Aerospace, Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK, Sierra Nevada Corporation’s Space Systems ve NanoRacks.

ISS, UUİ, eski uzay istasyonu

Neden UUİ Kullanılmaya Devam Edilmiyor?

UUİ mükemmel bir uzay istasyonu, 1998’den beri kullanımda ve 2000’den beri sürekli olarak içindeki çalışanlarla hizmet etmeye devam ediyor. Zaten UUi’nin dünyanın gözündeki başarısı tartışmasız bir durum; fakat ağır şartlar altında kalan bir uzay istasyonu ve dayanabilirse çalışma süresi 2024-2028’e kadar uzatılabilir. Fakat herkesin bildiği gibi UUİ artık yaşlanıyor ve uzay ajansları doğal olarak buna bir çözüm getirmeye çabalıyor.

Stephen Hawking: Dünya’ya Eninde Sonunda Asteroid Çarpacak!” başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:
https://www.popsci.com/nasa-russia-moon-space-station


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!