Kanser Belirtileri Nelerdir?


Kanser, son zamanlarda varlığını giderek arttıran, bulunduğu kişinin bağışıklık sistemini çökerterek güçsüzleşmesine neden olan bir hastalık türüdür. Günümüz teknolojisinde kanserin tüm çeşitlerine tam olarak çözüm bulunmuş değil. Girdiği vücutta hızlı yayıldığından kontrolü zor olmakla birlikte kişi iyileşse bile aradan belirli bir süre sonra kendini tekrarlayabilmektedir. Bu nedenle bu konuda hassas olunmalı, sık sık sağlık kontrolü gerçekleştirilmelidir.


kansere yakanladıgımı nasıl anlarım

Kanser Nedir?

Kanser, hücrelerin kontrolünü kaybederek kendi başına çoğalmaya başlayan urların oluşturduğu bir hastalıktır. Genel olarak girdiği vücutta hızlı bir şekilde yayılmaya müsaittir. Kanser hücrelerinin yayıldığı doku ve organlar kısa süre içerisinde işlev yapamaz hale gelmektedir. Çok fazla çeşidi bulunmaktadır ve tedavi olunmadığında ölüm kaçınılmazdır.

Kanser Çeşitleri Nelerdir?

Kanserin 100’den fazla çeşidi vardır. Bulunduğu organ veya dokuya göre isimlendirilmiştir. En sık karşılan kanser çeşitleri;

 • Akciğer Kanseri
 • Meme Kanseri
 • Prostat Kanseri
 • Böbrek Kanseri
 • Rahim Kanseri
 • Bağırsak(Kolon) Kanseri
 • Mide Kanseri
 • Pankreas Kanseri
 • Cilt Kanseri
 • Karaciğer Kanseri
 • Göz Kanseri
kanser tedavisi, kanser çeşitleri, erken teşhis


Kanser Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk

Hayatınızda herhangi bir değişiklik olmadığı halde kendinizi yorgun hissediyor ve günden güne sebepsiz zayıflıyorsanız bu durum kanser teşhisi için doktora gitmenize  sebep olabilir. Hem yorgunluk hissediyor hem de kontrolsüz zayıflıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz.

Nefes Alıp Verişlerde Zorlanma, Daralma Hissi

Nefes alıp vermede oluşan daralma akciğer kanserinin sebepleri arasındadır. Akciğerde meydana gelen urlar, nefes yolunu daraltır ve nefeste daralma hissetmenize neden olur.

Amansız Ağrılar

Kanserin ilk evrelerinde pek ağrı hissedilmez. Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen şiddetli ağrılar, kanserin ileri safha belirtilerinden biridir. Ağrı hissetmenizin sebebi, kanserin meydana geldiği bölgede oluşan kitlelerdir. En çok meme, testis, koltuk altı gibi bölgelerde oluşur ve hissedilir.
 
Ateş

Kanser hastalarında en çok gözüken belirtilerdendir. Kişide terlemeler ve kısa süreli bilinç kaybı meydana gelebilmektedir.

Vücudunuzun Farklı Yerlerinde Oluşan Benler

Diğer hastalık belirtilerine nazaran kansere özgü önemli belirtiler arasında vücutta sonradan oluşmaya başlayan benlerdir. Benler beslenme alışkanlığı veya güneşin zararlı ışınlarından dolayı olmakla beraber kanserin belirtileri arasındadır. Böyle durumlarda doktora görünmeniz sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Bağırsaklarda Rahatsızlık

Beslenmenize göre kısa süreli ishal veya kabızlık yaşayabilirsiniz. Bu, her insanın yaşadığı normal hastalıklardan biridir. Eğer uzun süreli bağırsak problemleri, ishal veya kabızlık yaşıyorsanız normal bir durum değildir ve yine kanser belirtileri arasında gösterilmektedir.

Yiyecekleri Yutmada Yaşanan Zorluk

Yeme veya içme sırasında zorluk yaşıyor, bu esnada  sırt ve göğüs bölgesinde ağrı hissediyorsanız yine bu da kanser belirtileri arasında yer almaktadır, temkinli olmakta fayda var.

Tırnaklarda Meydana Gelen Koyu Lekeler

Tırnaklarınızda belirgin bir şekilde siyah ya da koyu kahverengi lekeler meydana geliyorsa  en kısa süre içerisinde doktor denetimi altına girin. Çünkü tırnaklarda meydana gelen lekeler cilt kanserinin belirgin özellikleri arasındadır.

Yukarıda bahsedilen bu özellikler kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Her yorgunluk veya ağrı yaşadığınızda bu durum kanser olduğunuz anlamına gelmez ama belirttiğimiz bu özelliklerden 3-4 tanesini yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka en yakın doktorunuzdan destek alın, aksi takdirde ilerleyen safhalardan işiniz çok daha zorlaşacaktır.


Siz de konuyla ilgili bilgi ve düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilir, bilgi havuzumuzun gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. 


Kaynakça

http://www.mavikadin.com/kanser-nedir-nedenleri-ilk-belirtileri-nelerdir-bulasicimidir?pg=3

http://kanser.gov.tr/kanser/kanser-nedir/14-kanser-belirtileri-nelerdir.html


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!