Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler!

Günlük hayatta karşımıza birçok sorun çıkıyor. Tüm problemlerin kesinlikle bir ya da birden fazla çözümü var. Önemli olan karşılaştığınız problemleri en mantıklı şekilde çözerek zamandan tasarruf etmek. Diğer tabirle pratik bir şekilde çözüme kavuşturmak. İşte hayatınızı kolaylaştırabilecek o pratik bilgiler!

hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta sık karşılaştığımız problemlerden biri ütünü suda bulunan kireçten dolayı zamanla kireçlenmesi. Ütüde oluşan kireç, ütünün performansını azaltacaktır.

Pratik Bilgi: Bir zeminin üzerine tuz serpiştirin ve ütüyü çalışır vaziyette herhangi bir kıyafetinizi ütüler gibi gezdirin. Tuz, kirecin çözülmesini sağlayacaktır. Bunu tam olarak kireçten kurtulana kadar devam ettirin.

Kireçlenen Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Suyun kullanıldığı aletlerde zamanla kireçlenme meydana gelir. Çaydanlık da sık kireçlenen ve hemen hemen her gün kullandığımız eşyalarımız arasında. Kireçlenen çaydanlıkta yapılan çayı bardağınıza boşaltırken kireç parçacıklarıyla karşılaşabilirsiniz ve bu da hiç hoş olmaz. Nasıl çözülür?

Pratik Bilgi: Çaydanlığın içine biraz su koyun ve içine karbonat veya limon tuzu ekleyin. Suyu kaynatmaya başlayın ve kısa süre içersinde çaydanlıkta olan kirecin çözüldüğünü göreceksiniz.

Koltuğunuza veya Diğer Bir Eşyanıza Yapışan Hayvan Tüylerinden Nasıl Kurtulurum?

Hayvan tüyleri, evinde evcil hayvan besleyenler için ciddi problem, özellikle de gelen misafirler için. Bu tüylerden nasıl kurtulabilirim?

Pratik Bilgi: Tüyler özellikle koltuğunuz gibi hassas bir eşyanız üzerindeyse elle temizlemeniz uygun olacaktır. Elle kolay bir şekilde temizleyebilmek için plastik eldiven kullanın, çok daha hızlı bir şekilde tüyleri rahatça alabildiğinizi göreceksiniz.

Sararan Yastıklar En Kolay Nasıl Beyazlatılır?

Yastıklara kılıf geçirdiğimiz halde, saçlarınızda bulunan yağ ve terden dolayı zamanla sararmaktadır. Kılıfını değiştirip yıkasanız da yastığın kendisini de belirli aralıklarda yıkamalısınız. Sararan yastıkları beyazlatmak için ne yapmak gerekiyor?

Pratik Bilgi: Sararan yazstıklarınızı temizlemek için bir kaba az miktarda çamaşır deterjanı, 1 tablet bulaşık deterjanı ve 1 ölçek de beyazlatıcı ekleyin. Bu karışımı yastıklarınızın üzerine dökerek yüksek sıcaklıkta yıkayın. Değişimi farkedeceksiniz.

Ahşap Eşya Üzerinde Bulunan Yanıklardan Nasıl Kurtulurum?

Pratik Bilgi: Ahşap eşyanız, örneğin sık kullandığınız ahşap masanızın üzerine yanığın bulunduğu bölgeye bez veya havlu serin. Havlunun üzerini defalarca ütüleyin, yanığın gözle görülür şekilde azaldığını çok fazla yanık değilse de tamamının kaybolduğunu göreceksiniz. Yanık oluştuktan hemen sonra bu işlemi uygulamakta fayda var.

Mangalda Oluşan Siyah Lekelerden Nasıl Kurtulurum?

Mangal yaptıktan sonra normalde kullanılan ızgaranın temizlenmesi gerekir. Çoğu kez bu temizlik diğer mangal yapımına kadar aksamaktadır. Kara kara düşünmenize gerek yok, çözümü basit.


Pratik Bilgi: Mangalda kullandığınız ızgarayı ısıtın ve üzerini kesmiş olduğunuz yarım soğanla silin. Lekeler kısa süre içerisinde kaybolacaktır.


Siz de bildiğiniz farklı pratik bilgileri yorum kısmına yazarak diğer insanların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz!


Kaynakça:

http://www.haberturk.com/yasam/haber/1216516-ev-temizligi-icin-pratik-bilgiler/17

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!