Güneş Sistemi'ndeki En Eski Asteroid Ailesi Keşfedildi!

Geçtiğimiz günlerde gök bilimciler yaptıkları araştırmalarda, Güneş Sistemi'ndeki 4 milyar yıllık en eski asteroid ailesini keşfetti.  Bu keşif,  "Science" dergisinde yayınlandı. Hadi bu yeni bulunan asteroid ailesini yakından tanıyalım.

yeni asteroid ailesi, asteroid ailesi keşfedildi

Asteroidler gündüz ısınıp gece soğuduğu için gece oluşan enerji bir tür itme etkisi yaratır. Bu itme etkisinin de aynı aileden olan asteroidleri birbirinden uzaklaştırdığına dikkat çeken gök bilimciler, kendilerine özel bir sınıflandırma yöntemi sayesinde yeni keşfedilen asteroidlerin izlerini Asteroid Kuşağı'nın merkezindeki, varlığı önceden de bilinen asteroidlere kadar sürmeyi başarabildi.

Aynı ailede bulunan daha küçük boyutlu asteroidlerin itme etkisiyle daha hızlı hareket edeceğini ve daha fazla uzağa doğru savrulacağını hesaplayan gök bilimciler, Asteroid Kuşağı'ndaki gök cisimlerini boyutlarına ve uzaklık-yakınlık bağlarına göre sınıflandırarak aynı aileden olan cisimleri belirlemeye çalıştı.

Gök bilimci grubu, bu işlemin sonunda yeni keşfedilen asteroidlerin izlerini daha büyük gök cisimlerine doğru sürerek, ana kuşaktaki en eski asteroid ailesini belirlemiş oldu.  Amerika Birleşik Devletleri'nin Southwest Araştırma Enstitüsü'nden gök bilimci grubunun  liderlik ettiği evrensel araştırma ekibi, Mars ve Jüpiter arasında Asteroid Kuşağı'nda, asteroidlerin ilk örnekleri olan bir grup gök cisminin varlığını gözlemledi.


asteroid oluşumu, yeni asteroid ailesi bulundu

Güneş Sistemi'nin erken oluşum basamaklarında, gezegenlerden arta kalan materyallerin ayrı bir yörüngede toplanmasıyla oluşan Asteroid Kuşağı'nın daha az kalabalık bir bölgesinde keşfedilen asteroid grubunun "gaz devleri" olarak isimlendirilen Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs gibi dıştaki gezegenlerin oluşmasıyla ortaya çıkan yörünge sapmaları (değişmeleri) esnasında daha büyük asteroidlerin birbiriyle çarpışması sonucunda oluştuğu tahmin ediliyor.

"NASA-Rusya Ortaklığında Bir Uzay Projesi: Derin Uzay Kapısı" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynak:
https://www.fizikist.com/gunes-sistemindeki-en-eski-asteroid-ailesi-kesfedildi/
https://tr.sputniknews.com/bilim/201708091029619199-gunes-sistemindeki-en-eski-asteroid-ailesi-kesfedildi/
     


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!