Denizlerin Tuzlu Olmasının Nedeni!

Denizlerin tuzlu olduğunu herkes bilir. Peki hiç bunun nedeni merak ettiniz mi? Eğer siz de bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız gelin hep beraber cevabını Bilim Ayısı'ndan alalım.

denizlerin tuzlu olmasının nedeni

Okyanusların neden tuzlu olduğunu ve kimyasal yapısını belirli bir zamana kadar bilmiyorduk. Önceden denizlerin tuzlu olmasını denizlere birtakım maddeler taşıyan nehirlere bağlamıştık. Fakat okyanusların kimyasıyla oralara dökülen nehirlerin kimyasal yapısı aynı değildi.

Bu sorunun cevabını 1979 yılında öğrenecektik. Araştırmacılar, Doğu Pasifik yükseltilerinde yollarını sürdürürken etrafa kara dumanlar püskürten bir su altı bacası buldular. Buna "hidrotermal baca" ismini verdiler. Siyah bir duman püskürtüyor gibi görünse de aslında orada okyanusa salınan şey minerallerin mikro kristalleriydi.

Araştırmcılar, kara duman püskürten bacaları bulduktan sonra, Dünya'nın okyanuslarındaki suyun tamamının, her 6-8 milyon yılda bir Dünya'nın içine girip çıktığını ve bu arada nehirlerden aldığı kimyasalların bir kısmını beraberinde götürerek bunları yeni kimyasallarla değiştirdiğini keşfettiler.

Bu durum, Dünya'nın çevresinde bir basketbol topunun dikişleri gibi yol alan okyanus sırtı boyunca oluşuyor. Buralarda on binlerce magma odası yer alıyor. Su bunların içinden geçiyor ve okyanus suyunun kimyasal yapısı böyle oluşuyor. Magma odalarından geçen okyanus suları, sahip oldukları tuzu doğrudan Dünya'nın kalbi olan çekirdekten alıyor.


KAYNAKÇA
http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/denizler-neden-tuzlu/2528
       

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!