Bilim İnsanları Zaman Kristalleri Üretti!

2017’nin başında bilim insanları, zaman kristalleri yaratmayı başardı. Her kristal nasıl yapılarını belirli uzaysal aralıklarla düzenli bir şekilde tekrarlıyorsa, aynı biçimde zaman kristalleri de yapılarını belirli aralıklarla tekrar ediyor. Physical Review Letters’da yayınlanan bir makalede UC Berkeley’deki Norman Yao liderliğindeki araştırma grubu, zaman kristallerinin nasıl oluştuğundan bahsediyor. Şimdi gelin haberlerin ayrıntılarını inceleyelim.

zaman kristalleri icadı

Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 10 iterbiyum atomundan oluşan bir sırayı birden fazla kez iki farklı lazerin tesiri altında bırakıp, denge dışında tuttular. Materyalin kendisi dengede olmasa bile sıranın belirli aralıklarla kararlı olduğunu gözlemlediler. Bu çalışma elmas gibi hareketsiz, dengede duran ve kararlı olmayan yeni nesil materyallerin geliştirilmesi yolunda önemli bir adımdır.

Eğer bir jöleyi titrettiğinizde farklı bir periyotta tepkime verseydi, bu çok tuhaf olurdu. İşte bu özellik de zaman kristalinin özüdür. Zaman kristali, ‘T’ periyoduna sahip bir harekete ‘T’ periyodundan daha büyük bir periyoda sahip bir salınım ile tepkime veriyor. İterbiyum, sırası oluşturulmuş zaman kristallerinden biridir.

Zaman kristalleri fikri, ilk olarak 2012 yılında Nobel Ödülü alan Frank Wilczek tarafından öne sürülmüştür. Şimdilik herhangi bir kullanış şekli olmasa da ilerleyen zamanlarda kuantum bilgisayarlarda kullanılabileceği düşünülmekte.


KAYNAKÇA        

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!