58 Yıllık Gizem! Dyatlov Geçidi'ndeki 9 Rus Dağcı Nasıl Öldü?

Ural Dağları'nda 9 Rus dağcı 2 Şubat 1959 Cumartesi gecesinde gizemli bir şekilde öldüler. Bu konu hakkında ortaya birçok teori atıldı. O gece orada yaşanan dehşet hala gizemini koruyor. Teorisyenler, bu olayın içinde dünya dışı varlıkların da olabileceğini tüm insanlara duyurmaya başladılar. Gerçekten de merak uyandırıcı ve çok gizemli bir olay olan Dyatlov Geçidi Vakası'nın sırrı ortaya çıkarılamasa da bu konudaki bulgular artmıştır. İşte detaylar...

dyatlov gizemi, gizemli ölümler

Dyatlov Geçidi Vakası (Dyatlov Geçidi Kazası), 9 kayakçının Ural Dağları'nda 2 Şubat 1959 Cumartesi günü gecesinde gizemli bir şekilde ölmelerini anlatır. Olay, Holat Syahl dağının (Oranın yerlisi olan Mansilerin dilinde "Ölüm Dağı" anlamına gelir) doğusunda yer alan ve bu vakanın ardından dağcı grubunun lideri olan İgor Alekseyeviç Dyatlov'un soyadını alan Dyatlov Geçidi'nde gerçekleşmiştir. Grup, 8 erkek ve 2 kızdan oluşmak üzere toplam 10 kişiydi. Çoğu Ural Teknik Üniversitesi mezunuydu. Grup, 28 Ocak 1959 günü, iki hafta sürecek bir gezi için Ural dağlarına yolculuğa çıkacaklardı. Ural dağlarının Otorten dağına bir gezi yapmayı düşünüyorlardı. Dağcı grubu, 25 Ocak'ta İvdel'e trenle vardı. Buradan da Vijay'e giden bir otobüsle yollarına devam ettiler. Grubun onuncu üyesi, yani son üyesi olan Yuri Yudin, ayağını burktuğu ve bunun üstüne bir de hastalandığı için Vijay'da yolculuğa son verdi ve geri gönderildi. Yani daha gezi başlamadan bir kişi geziye katılmamıştı. 27 Ocak, dağcı grubun son görüldükleri gün oldu. Ve ondan sonraki gün artık gezi başlamıştı. Gruba ait günlükler ve kameralar kamp alanında bulunmuştu. Grubun son olarak kamplarını kurdukları yer ise oldukça açık bir araziydi. Fakat grubun lideri Dyatlov ve yanındaki diğer dağcılar da gayet usta dağcılardı. Eğer kamplarını ormana kursalardı soğuktan az da olsa korunmuş olacaklardı. Fakat bu insanların hepsi deneyimliydi. Onları böyle açık ve savunmasız bir araziye getirecek mantıklı bir neden vardı. Belli ki bir şeyden korkmuşlar ya da şüphelenmişlerdi.

dyatlov çadırı, dyatlov gizemi


Araştırmacılar, dağcıların olayın gerçekleştiği gece belirsiz bir nedenden dolayı çadırlarını yırtarak -30 °C sıcaklıkta ve ağır bir şekilde yağan karda yalın ayak çadırlarını terk ettikleri saptanmıştır. Ve çadırdan ayrılan dağcıların hepsi ölmüştür. Bulunan cesetlerden ikisinin kafatasında; diğer ikisinin de kaburga kemiklerinde kırıklar görülmüştür. Süren araştırmaların ardından ilk cesetler 26 Şubat'ta bulunabildi.

Cesetlerin Bulunması ve Arama Çalışmaları

Gezi planında, grubun 12 Şubat'ta Vijay'a dönmesi ve spor kulübüne telgraf çekmesi gerekiyordu. Fakat grubun lideri olan Dyatlov, Yuri Yudin'e atacağına söz verdiği telgrafın birkaç gün gecikebileceğini söylediği için birkaç gün içinde grup için kimse endişelenmedi. İlerleyen günlerde gruptan haber alınamaması üzerine gönüllüler ile başlatılan aramalara daha sonra yetkililer de katıldı.

araştırmacılar, olay yeri inceleme

26 Şubat'ta yetkililer terk edilmiş ve parçalanmış olan çadırı buldu. Çadırı bulan Mihail Şaravin, çadırın parçalandığını ve karla kaplı olduğunu fakat grubun eşyalarını ve ayakkabılarını burada bıraktığını raporunda belirtti. Araştırmacılar, daha sonra çadırın içeriden yırtıldığını onayladılar. Sekiz kişiye ait olduğu tahmin edilen ve sadece çorap (ve tek bir ayakkabı) izleri ormanlık alana giden yolu gösteriyordu. 500 metre sonra sonra ise izler karla örtülüyordu. Ormanın girişinde bulunan sedir ağacının altında yanarak kül olmuş odunlar ve Yuri Krivonişenko onun yanında da Yuri Doroşenko'nun cesetleri bulundu.

yurinin cesedi, dyatlov geçidi gizemi


İkisinin de üzerinde yalnızca iç çamaşırı ve çorap bulunuyordu. Yakmaya çalıştıkları odunlar ise cesetlerin bulunduğu sedir ağacının beş metre yukarısından kırılmıştı. Araştırmacılar bundan, ikililerin bir şeylere bakınmak için ağaca çıktıkları çıkarımını yaptı. Belki de bir şeyden kaçmak için bunu yapıyorlardı. Her ne olduysa da ağaca çıkma girişimleri belli ki başarısız oldu ve onlar da tutundukları odunu yakmak için kullandılar. Ayrıca sedir ağacı ile çadır arasında da üç ceset daha bulundu. Igor Dyatlov, Zina Kolmogovra ve Rüstem Slobodin'in vücutlarıydı bulunanlar. Araştırmacılar, birbirinden 150 metre uzaklık bulunan dağcıların kampa giderken öldüklerini düşünüyor.

bulunan cesetler, ceset buluntuları


Diğer dört dağcının cesedine ulaşmak ise iki aydan fazla sürdü. 4 Mayıs'ta sedir ağacından yaklaşık 75 metre uzaklıkta uzaklıkta bulunan cesetler ise diğerlerinden daha iyi giyimliydi. Zolotaryov, Dubinina'nın kürklü montunu ve şapkasını giymişti. Dubinina ise Krivonişenko'nun yün pantolonunu giymişti.

İnceleme 

Bulunan ilk beş cesedin (Yuri Krivonişenko, Yuri Doroşenko, Igor Dyatlov, Zina Kolomogorova ve Rüstem Slobodin), soğuktan öldüğü (hipotermi) belirtildi. Ayrıca Rüstem Slobodin'in kafasında bir kırık bulunuyordu. Araştırmacılar bu kırığın onu bayıltacak fakat öldürmeyecek bir hasara yol açtığını düşündüler. Slobodin'in nereden geldiği belirsiz darbeyi kafasına aldıktan sonra bayıldığı ve ondan sonra da donarak öldüğü raporlarda belirtilmiş. Sonraki dört ceset ise travmatik bir şekilde ölmüştü. Thibeaux - Brignollel'in kafatası kırılmıştı. Dubinina ve Zolotarev'in kaburga kemikleri kırıktı ve Dubinina'nın dili, gözleri ve dudağı yoktu. Dört cesedin giysileri (2 pantolon ve bir hırka) üzerinde yapılan araştırmada normalinden çok fazla derecede radyasyona rastlandı.

ural dağcılarının gizemli ölümleri

Diğer Bulgular

Cesetlerin üzerinde kahverengi, bronzlaşmış lekeler var.

Grubun 50 km uzağındaki diğer kayakçılar olay gecesinde kuzeyde garip turuncu küreler gördüklerini rapor ettiler. Ayrıca grubun çektiği son fotoğrafın garip turuncu küreleri gösterdiği iddia ediliyor. Fakat daha sonra bunların R-7 Semyorka roket testi olduğu onaylandı.

Olay yerinde garip bir metal parçası bulunduğu iddia ediliyor.

Araştırmacılar, Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko'nun kamp ateşini kuru odunlar yerine sedir ağacından kırdıkları ıslak odunla yaktıkları tespit edilmişti.

dyatlov geçidi söylentileri

Dağcılar Gizli Araştırmacılar Tarafından mı Öldürüldü?

Grubun son kamp yeri, Baykonur Uzay Üssü (R-7 roket testinin yapıldığı alan) ile Novoya Zemlya'nın (Sovyet Rusların nükleer araştırmalar yaptığı yer) arasına kuruluydu. Bu demek oluyor ki dağcılar yapılan gizli deneylere tanık oldukları için yetkililer tarafından öldürülmek istenmiş olabilir.

Olay yerinde dağcıların ayak izinden başka iz yok. Bu da Mansi kabilesinin saldırıları veya yabani hayvanlar tarafından öldürüldükleri tezini çürütür.

Cesetlerin kırıkları olmasına karşın dışarıdan darbe aldıklarına dair bir bulgu yok.

Rüstem Slobodin'in dudakları ve yüzünün sol yarısının şiş olduğu tespit edildi. Vücudunun değişik yerlerinde darp izleri görülüyor. Ayrıca Slobodin, midesini kıramp girmiş veya darbe almış gibi tutuyor. Araştırmacılar, cesedin durduğu pozisyona bakarak Slobodin'in bir şeylerle mücadale etmiş olabileceğini düşünüyorlar. Darp izleri dudağının ve yüzünün sol yarısının şişik olması bu iddiayı doğrularken, etrafta başka ayak izinin olmaması iddiayı çürütüyor.

Dere yatağında suyun içinde bulunan dört cesedin giysilerinin üzerinde mor renkte lekeler görülüyor.
Araştırmacılar bunun minerallerden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Yuri Krivonişenko'nun burnunun bir kısmı yok.

İddiaya göre Yuri Doroşenko'nın gruptan ayrı özel bir günlüğü var ve bu günlük grubun günlüğü ile birlikte çadırda bulundu. Günlükte bu vahşetin tam nedeninin yazdığı söyleniyor. Fakat bu açıklanmıyor.

Olay İle İlgili Çekilen Film: Şeytan Geçidi

şeytan geçidi filmi
Tür: Korku, Gerilim
Yönetmen: Renny Harlin
Ülke: ABD, İngiltere
Süre: 1 saat 40 dk
Tarih: 2013
IMDb: 5,7

Şeytan Geçidi bizzat Dyatlov Geçidi Vakası'ndan esinlenilerek çekildi. Filmde, tıpkı gerçek öyküde olduğu gibi bir grup profesyonel Rus dağcının Ural Dağları'na kamp yapmaya gitmesi ve esrarengiz bir şekilde ölmeleri anlatılıyor.

"Gizemlerle Dolu Işınlanma Projesi: Philadelphia Deneyi" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


KAYNAKÇA

https://eu1.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qT2SufsP2wKEKlLUppAksb4hTo8tyMFlnk3g9o3tND&b=1&f=norefer

https://onedio.com/haber/9-rus-dagciyi-uzaylilar-mi-oldurdu--415320    
                 
 

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!