15 Yıl Sonra Komadaki Hasta Uyandırıldı!

mucize kurtuluş, bitkisel hayattan kurtuldu

Doktorlar ilk defa bir tür uyarıcı kullanarak 15 yıl boyunca bitkisel hayatta kalan bir insanın bilincini geri getirmeyi başardılar. Bilim insanları tarafından tıpta atılan bu büyük adımı gelin hep beraber inceleyelim.


Travmatik beyin hasarlarından sonra kişi 12 aydan fazla süre bitkisel hayatta kalmışsa, ne yazık ki doktorlar bu durumun kalıcı olacağını ve kurtulmasının artık imkansız olacağını söyler.

mucize kurtuluş, bitkisel hayattan kurtuldu

Bir araba kazasında travmatik bir beyin yaralanması yaşayan 35 yaşındaki bir  hasta  15 yıl boyunca bitkisel hayatta kaldı. Doktorlar bu hastaya kafayı vücudun geri kalanına bağlayan en önemli sinirlerden biri olan vagus sinirini uyaran tıbbi bir nakil kullandı. Yassı ve yuvarlak bir biçimde olan vagus sinir uyarıcıları (VNS) bazen "beynin kalp pilleri" olarak adlandırılıyor ve epileptik nöbetleri  tedavi etmede kullanılıyor.

Elbette bu cihazın bitkisel hayattaki hastalara faydalı olabileceği düşüncesi bir anda ortaya çıkan bir düşünce değildir. Doktorların uzun zaman üzerinde çalıştığı hipotez, MCS (en düşük bilinçlilik hali)’li hastaların talamusları (duygusal sinyalleri eşgüdümlemeyle ilgili bir beyin merkezi) uyarıldığı zaman hastalarda iyileşme gösteren önceki bir araştırmaya dayanıyordu.

Vagus siniri talamusa (diğer beyin bölgelerinin yanında) doğrudan bir bağlantı görevi görüyor. Daha önce vagus siniri uyarıldığında beynin bu çevresindeki metabolizmayı arttırdığı gözlemlenmişti. Bu sebep ile doktorlar, bitkisel durumdaki bir hastaya VNS implantı yapılırsa ne olacağını denemek istediler.

talamus, vagus sinir nakli

Doktorlar uyarana cevaben hastanın davranışını ölçütler ve uyaranı nakletmeden önce ve naklettikten sonra beynin elektroansefalo (EEG) ve PET taramalarını kaydettiler. Ardından doktorlar uyarım yoğunluğunu aşamalı olarak arttırdılar. Sadece bir ay gibi kısa bir süreden sonra, cihazdaki elektrik akımı 1 miliamperi aştığı zaman hasta, "genel uyarılmada, sürekli dikkatte, vücut hareketliliğinde ve görsel takipte" kalıcı iyileşmeler göstermeye başladı.

15 yıl içinde ilk defa hasta kalıcı ölçülebilir bilinçlilik hareketleri göstermeye başladı. Gerçekten bu durum olağanüstü bir şey; doktorlara göre hastaları bitkisel durumdan en düşük bilinçlilik durumuna geçti.

Doktorlar bir basın açıklamasında  şöyle aktarıyor:

"Hasta basit emirlere cevap vermeye başladı. Bu durum daha önce imkansızdı. Mesela bir nesneyi takip edebiliyor, talep edildiği zaman kafasını çevirebiliyor."

"Annesi, terapistini kitap okurken dinlediği zaman uyanık kalma becerisinde gelişme olduğunu söyledi."

Hastada görülen bu gelişmeler sadece davranışsal da değildi. EEG tespit ve PET taramaları bilinçliliğin işaretçileri olduğuna inanılan beyin bölgelerinde kalıcı ve sürekli faaliyetlerin olduğunu doğruladı.

Doktor heyetinin raporunda yazılana göre,  elde ettikleri benzeri olmayan bulgular, bitkisel durumda 12 ay ve daha fazla bitkisel hayatta kalan hastaların bu durumun kalıcı olma ihtimalinin  aksini iddia ediyor.

Merkezi Fransa olan Algısal Sinirbilim Merkezi'nden yapılan araştırmaya göre baş araştırmacı Angela Sirigu şu açıklamada bulundu:

"Beyin elastikiyeti ve beyin onarımı, umudun kaybolmuş görüldüğü zaman bile hala mümkün."

Doktor heyeti şimdi, VNS’nin bu gibi hastalar için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağının daha büyük bir deneyde bu vaka çalışmasını  başlangıç noktası olarak kullanmayı amaçlıyor.


"Damarlarınıza Girdiğinde Sizi Ölümsüz Yapabilecek Sıvı: Yapay Kan" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak :

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!