Stephen Hawking: Dünya’ya Eninde Sonunda Asteroid Çarpacak!

stephen hawking, asteroid çarpacak iddiası

İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Norveç’te katıldığı bir panelde Dünya’nın yakında artık yaşanılabilir bir yer olmayacağının altını çizdi. Bu sözler çok tepki çekti ve tartışıldı. Şimdi biz de gelelim haberimizin detaylarına.


norveç, trondheim, starmus projesi

Norveç’in Trondheim kentinde düzenlenen Uluslararası Starmus Bilim Festivali’nde konuşan Hawking, Dünya’nın eninde sonunda asteroid yağmuruna tutularak yok olacağını söyledi ve yaşanılabilir yeni gezegenler keşfetmenin önemini vurguladı.

dünyaya meteor mu çarpacak

“Bu bilim kurgu değil, bunu fizik kanunları ve olasılık teorisi söylüyor.” diyen Hawking "Dünya’da kalmanın 'yok olmak' riskini göze almak" anlamına geldiğini de belirtiyor. Hawking’e göre, uzaya çıkıp burada yayılmak insanoğlunun geleceğini tamamen değiştirebilir ve bu da bizim bir geleceğimizin olup olmadığının da cevabını verecektir.

uzayda yaşam, uzaya yolculuk

Stephen Hawking, yaptığı konuşmanın devamında da şunları söyledi: “Şüphe yok ki yeni bir uzay çağının eşiğindeyiz. İnsan kolonileri ve gezegenler arası seyahat artık bilim kurgudan ibaret değil ve bu da bilimsel bir gerçeklik olarak görülebilir.

Uzayda kurulabilecek ilk kolonilerin adresi olarak Ay ve Mars'ı işaret eden Hawking, bununla beraber Güneş Sistemi’nin dışında yer alan Alpha Centauri yıldız sistemi gibi sistemlerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ayrıca ekledi.


"Stephen Hawking: Uzaylılar Mesaj Gönderirse Cevap Vermeyin" başlıklı yazıya buradan göz atabilirsiniz.


KAYNAKÇA


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!