Sonbaharda Yapraklar Neden Sararır?

Sonbaharda çoğu ağacın yaprakları kurur, sararır ve dökülür. Buna çoğumuz tanık olmuşuzdur. Peki neden yapraklar sararıp dökülür? Gelin bunu bilgelerin bilgesi olan Bilim Ayısı'ndan öğrenelim.

Her yıl sonbahar mevsiminde, ağaçlar dinlenme dönemlerine girerler ve yaprakları sararıp dökülür. Bu bazı insanlara göre hüznü ve yalnızlığı temsil eder. Fakat kim ne derse desin ağaçlar sonbaharda çok güzel bir görünüme sahip oluyor.

Sonbahar, Sonbaharda Yapraklar Neden Dökülür, Yaprak Dökümü, Ağaçların Özellikleri, Yapraklar Ne İşe Yarar, Yaprakların Özellikleri

Sonbaharda ağaçların yapraklarının sararmasının açıklaması ise oldukça basittir. Diğer canlı gruplarından farklı bir organizmaya sahip olan bitkiler, yapraklarının sağladığı organik maddelerden yararlanarak beslenirler.

Besinlerini yapraklarından karşılayan bitkiler, organik maddeleri kendiler için alırken aynı zamanda kullanmadıkları atık maddeleri de dışarı atarlar. Fakat atık maddeleri hemen dışarı atamazlar. Atık maddeleri sonbahara kadar vücutlarında bulunan bezlerde saklarlar.

Sonbahar, Sonbaharda Yapraklar Neden Dökülür, Yaprak Dökümü, Ağaçların Özellikleri, Yapraklar Ne İşe Yarar, Yaprakların Özellikleri

Yaprak dökme vakti olan sonbahar mevsimi geldiğinde yaprakların ihtiva ettiği tüm yararlı maddeleri içine alır ve işe yaramayacak olan atık maddeleri ise yaprakları ile birlikte döker. İşte yaprağa da sırasıyla sarı, kahverengi ve kırmızı rengi veren de budur.

KAYNAKÇA
http://xn--ilginbilgiler-mgb.net/Sonbahar-da-yapraklar-nicin-sararir-202.html
http://dudubeyzanuraysu3.blogcu.com/yapraklar-nicin-dokulur/2981827

     

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!