Utanınca Neden Yüzümüz Kızarır?

neden utanınca yüz kızarır

İnsanların utandığı zaman yüzünün kızardığı söylenir ve özellikle açık tenliler bu konudan muzdarip... Peki bu olayın nedenini biliyor muyuz? Hadi bir göz atalım...


yüz kızarması sebepleri

Aslında yüz kızarması olayı, sadece utanma duygusuna özel bir durum değil. Yüz kızarması şaşırma, kızma, heyecanlanma, korkma veya stres durumlarında da görülebiliyor. Yüz kızarması, bazen yaş ve tecrübeyle de alakalı olabiliyor.

Zaten utanma duygusuyla beraber ortaya çıkan etkiler, sadece yüz kızarmasıyla da sınırlı değil. Kalp atışlarında hızlanma ve bazı durumlarda ürkme hissi de ortaya çıkıyor.

korkmak, utanmak, yüz kızarması

Yüzümüz Neden Kızarır?

Yüz kızarması, belirli zihinsel süreçlerin üst üste gelerek, utanma güdüsünü oluşturması ve sonuçta da fonksiyon yetmezliğine sebep olması nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Zihin karışıklığı durumunda, sempatik sinir sistemi devreye giriyor ve çevresel kılcal damarlar, vazodilatör maddelerin etkisiyle genleşiyor. Bunun sonucunda da kan akışı hızlanıyor ve yüz ile boyun çevresine daha fazla kan ulaşıyor.

utanmak ve kan dolaşımı

Bu tepkimeler, utanma mesajını vücut genelinde cevaplayan hipotalamusun kontrolü altında. Utanma durumunda vücut sıcaklığında da artış görülmesi sebebiyle kan, en hızlı soğuyabileceği noktalar olan eller, ayaklar ve yüze gönderiliyor.

engellilerin yüzü kızarır mı

Şaşırtıcı bilgiler: 


  • Görme ve duyma engellilerin de yüzleri kızarabiliyor. Yani bu olayın görme ve duymayla pek de bir alakası yok.
  • Hatta utanacağımız bir şeyi aklımıza getirmek de yüzümüzün kızarmasına sebep olabiliyor.
"Sonbaharda Yapraklar Neden Sararır?" başlıklı yazıya buradan göz atabilirsiniz.

KAYNAKÇA
http://xn--ilginbilgiler-mgb.net/Utaninca-Neden-Insanin-Yuzu-Kizarir--218.html
http://www.milliyet.com.tr/yuzumuz-neden-kizarir-pembenar-detay-saglik-1912527/
       

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!