Kutup Denizlerindeki Balıklar Nasıl Donmadan Yaşıyor?

Kutup denizlerindeki balıklar gayet normal bir biçimde hayatlarını sürdürebiliyorlar. Soğuk, nasıl oluyor da balıkların yaşam düzenlerini değiştirmiyor. Bildiğimiz üzere her sıvı madde donma noktası veya erime noktası diye adlandırdığımız belirli bir sıcaklıkta donar. Ama nasıl oluyor da kutup denizlerindeki balıkların kanları donmuyor?  Bu şaşırtıcı gerçeği gelin Bilim Ayısı'ndan öğrenelim.

 Balıklar Neden Donmaz, Soğuk Denizlerdeki Hayvanlar Neden Donmaz

Hepimizin bildiği gibi kutup bölgelerinde hava çok soğuktur ve insanlar için yaşanılmayacak derecede zor koşulları vardır. Tabi bu kadar soğuk bir bölgedeki buzlu denizler her türlü soğuk olmak zorunda. Denizin yüzeyi buzlarla kaplı ve soğuk olmasına rağmen suyun altındaki canlılar rahatlıkla yaşıyor ve bundan hiçbir şekilde etkilenmiyorlar. Çünkü buzlu denizlerde yaşamlarını sürdüren bu canlılar, bu kadar rahat yaşamalarını sağlayan çok önemli bir özelliğe sahiptirler.

 Balıklar Neden Donmaz, Soğuk Denizlerdeki Hayvanlar Neden Donmaz


Kutup denizlerinde hayatlarını sürdüren canlılar, kanlarında özel bir protein barındırırlar. İşte kanlarında bulunan bu özel protein, kanın donma sıcaklığını düşürür ve balıkların kanları için doğal bir antifriz görevi görür. Böylelikle bu canlıların kanları çok düşük sıcaklıklarda bile donmaz ve buzlu denizlerde rahatlıkla yaşayabilirler.

KAYNAKÇA
http://www.xn--ilginbilgiler-mgb.net/Kutuplarda-bulunan-buzlu-denizlerdeki-baliklar-donmadan-nasil-yasar-167.html
http://www.dardenia.com/blog/teknoloji/kutupdaki-baliklar-neden-donmaz

     

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!