Beyinden Beyine İletişim Gerçek Oldu!


Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, internet aracılığıyla kendi aralarında soru-cevap oyunu oynayan katılımcıların beyinleriyle birbirlerine sinyal göndererek iletişim kurabildiklerini açıkladı. Şimdi gidelim ve haberin detaylarına bakalım. Çünkü bugün değindiğimiz konu biraz farklı ve ilginç.

Araştırmanın liderliğini yapan Doç. Dr. Andrea Stocco, bugüne kadar insanlar üzerinde yapılan en geniş beyinden beyine iletişim deneyinde iki insanın birbirine görsel deneyimlerini aktardığını belirtti.

konuşmadan iletişim gerçekleşti, beyin iletişimi
Deney, birbirinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki laboratuvarda kurulan karanlık odalarda 10 gönüllünün katılımıyla gerçekleşti. 

İkişerli bir şekilde 5 gruba ayrılan gönüllüler, internet üzerinden 20 aşamadan oluşan bir soru cevap oyunu oynadılar. 

Gönüllü katılımcıların, her bir aşamadaki nesneleri birbirlerine sorular yönelterek bulması gerekiyordu.

beyinlerarası iletişim deneyi
Oyun esnasında gönüllüler, beyindeki elektriksel aktiviteleri kaydeden elektroensefalografi makinesine (EEG) bağlandı ve kafalarına görsel korteks bölgesinin üzerine manyetik bir halka gelecek biçimde bir başlık geçirildi. 

Bir gönüllü katılımcıya bilgisayar ekranındaki bir nesnenin resmi gösterilirken, diğer laboratuvardaki katılımcının ekranına da o resimle alakalı sorular yansıtıldı ve bu soruları bilgisayar faresi adını verdiğimiz “mouse” ile tıklayarak diğer deneğe göndermesi istendi.

beyinden beyine iletişim, bilgisayarla iletişim,

%72 Başarı Oranı Yakalandı

İlk katılımcı, soruları monitörde belirtilen ve yanıp sönen iki LED ışıktan birine odaklanarak “evet” ya da “hayır” olarak cevaplamaya çalıştı. Deney esnasında katılımcılar, birbirlerine beyinleriyle sinyal göndererek nesneleri yüzde 72 oranla doğru tahmin etti.KAYNAKÇA
      Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!