Ahtapotların Eşsiz DNA'sı ve Zekasına Dair İlginç Bilgiler!

zeki canlılar, en zeki hayvanlar, ahtapotlar, sıradışı canlılar

Chicago Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının en son yaptığı araştırmalara göre, ahtapotun gen sıralaması diğer canlılardan çok farklı. Yani başka bir deyişle ahtapotların DNA’sının Dünya üzerinde eşi benzeri yok. Bu konudaki araştırmalarını kararlı bir şekilde sürdüren araştırmacılar, ahtapota dair çok ilginç bilgiler ileri sürdüler. İşte o bilgiler...


Dr. Clifton Ragsdale, Chicago Üniversitesi ahtapot araştırması
Dr. Clifton Ragsdale

Chicago Üniversitesi'ndeki bilim insanlarından biri olan Dr. Clifton Ragsdale’nin belirttiklerine göre, ahtapotlar daha önce hiçbir canlıda görülmediği üzere 33 bin protein koduna sahip bir genom barındırıyorlar.

mükemmel dna'ya sahip canlılar, en zeki yaratıklar

Ahtapotların gelişmiş bir beyne ve problem çözme yeteneğine sahip olduklarını ekleyen Dr. Clifton, bu tarz araştırmaların diğer tüm 8 kollu canlılarda yapılmasını planladıklarını söyledi. Zaten önceden ahtapotlar ile ilgili problem çözme testi yapılmıştı. (İlgili video en altta mevcuttur)

“Zıplayan gen” olarak nitelendirilen transpozon türü genlere sahip ahtapotların içlerinde barındırdıkları transpozonlarını, kendi kendilerine düzenleyebilme yeteneğine sahip oldukları gözlemlendi. Yani, ahtapotlar kendi kendilerine genlerini değiştirebiliyorlar.


Dr. Caroline Albertin, ahtapotlar neden zekidir
Dr. Caroline Albertin

Yine Chicago Üniversitesi’ndeki
 araştırmacılardan biri olan Caroline Albertin, ahtapotun genomunu küçük değerler dışında baştan düzenlenmiş bir omurgasız genomu olarak gördüğünü vurguladı ve gen düzenlemesinin doğanın bir mucizesi olduğunu, bunun daha önce karşılaşılmamış bir durum olduğunu da ekledi.   KAYNAKÇA:Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!