Ağız Neden Kokar?

ağız kokusunun sebepleri nelerdir

Gün içerisinde birçok farklı nedenden dolayı ağzımız kokar. Bu birçok kaynakta bilimsel bir şekilde açıklanmıştır. Şimdi gelin ağız kokusu sebepleri neymiş öğrenelim.

Ağız Kuruluğundan Dolayı Ağız Kokusu

Eğer ağız kuruluğu varsa dilinizde salgılanan salyalarınızdaki çözünmüş gazlar ağzınızın içinde açığa çıkar ve bu kokuya sebep olur. Tabi ki bu da ağız içerisindeki bakteri miktarını artırır. Bu yüzden de bunu önlemek için su ihtiyacınızı zamanında gidermelisiniz ya da ağzınızı çalkalamalısınız.

ağız kuruluğu, ağız kokusu,

Farenjit ve Bronşit Gibi Hastalıklar

Bu hastalıkların yanına tonsillit hastalığı da bunlara katılır. Fakat birey de bu hastalığın ve ağız kokusunun nerden geldiğinin farkında olmayabilir. Ayrıca postnazal akıntısı bulunan vücutlarda da aynı durumlar gözlenir.

farenjit, bronşit, ağız kokusu,

Sindirim Enzimi Yetersizliği

Sindirim enimi yetersizliği ve sindirim sistemi rahatsızlıkları ağız kokusuna yol açabilir. Peynir gibi süt ürünleri eğer çok tüketilirse sindirim enzim yetersizliğinden kaynaklanan ağız kokusu ortaya çıkar.

sindirim enzimleri, süt, peynir, ağız kokusu,

Kabızlık, Oruç, Adet Günü vb.

Bu tarz olayların nefesimizi etkilemesinin nedeni, sindirim kanallarındaki faaliyetlerin durması nedeniyle artan bakteri miktarı ve açlıktan dolayı enerji depolarının açılarak karbonhidrat yıkımının başlamasıdır.

kabızlık, oruç, adet günü, ağız kokusu,

Dişleri Fırçalamamak

Ağız kokusu denilince akla ilk diş bakımının düzenli yapılması gelir. Eğer dişler olması gerektiği gibi fırçalanır ve temiz bırakılırsa, ağız kokusunun ortaya çıkması belli sağlık problemlerinden ya da az su tüketiminden ortaya çıkacaktır. Fakat unutmayalım ki soğan, sarımsak vb. koku yapan yiyecekleri tükettikten sonra diş fırçalamak ağız kokusunu hemen gidermeyecektir. O yiyecekler vücuttan bütünüyle atılana kadar koku devam eder, bu sürede ise nane aromalı sakız veya şeker kullanmak işinize yarayabilir.

diş fırçalamamak, diş bakımı, ağız kokusu

Karaciğer, Akciğer ve Böbrek Rahatsızlıkları

Sadece yukarıda saydığımız kısa süreli sorunlar ağız kokusuna sebep olmaz. Ağız kokusu birçok insanda ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanıyor. Ağız kokusu bu hastalıkların habercisi olabiliyor ve bu tür hastalıkların fark edilmesinde önemli bir rol oynuyor.


karaciğer, akciğer ve böbrek hastalıkları, ağız kokusuKAYNAKÇA
http://www.agizkokusu.net/
http://www.hurriyet.com.tr/agzimiz-neden-kokar-22745248
 


 


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!