Yapay Zeka İnsanlığa Tehdit Mi?

iki yapay zeka dil geliştirdi

Amerika’da yapay zeka karşıtlarının elini güçlendiren çok ilginç bir olay meydana geldi. 

Facebook, üzerinde çalışmalarını devam ettirdiği yapay zeka sistemini dondurmak zorunda kaldı. 


yapay zeka ve marc zuckerberg

Bu da tabii ki herkesi şaşkına çevirdi. 

Çünkü iki yapay zeka, aralarında kendi yarattıkları bir dil kullanmaya başlamıştı. Şimdi gelin ağızları açık bırakacak derecede garip olaya bir de biz göz atalım.

Facebook, bir süredir üzerinde çalıştığı yapay zeka sistemini dondurmak zorunda kaldı. 

Çünkü tasarladıkları iki yapay zeka, kendi aralarında bir dille iletişim kuruyorlardı. 


zeki robotlar

Bu dil, İngilizce ile birtakım benzerlikler taşısa da iletişimi çok daha kolay hale getirebilmek için içerisinde bazı kodlar bulunuyordu. 

Bunu da sakıncalı gören Facebook, çareyi sistemi kapatmakta buldu.

Peki Yapay Zeka İnsanlığa Tehdit mi?

yapay zeka bir tehdit mi, satranç oynayan robot

Şimdi bir düşünelim... Bu teori aslında yapılacak olan yapay zekanın sınırlarına da bağlı, yani bu yapay zeka kendi kendine öğrenebiliyor mu? Zeka kapasitesini arttırabiliyor mu? Bana kalırsa, bu haber doğruysa ikisi de çoktan mümkün hale gelmiş olabilir... Çünkü haberde sözü geçen iki yapay zeka sisteminin kendi aralarında kurduğu bir iletişim söz konusu, bu da bir insan zekasının gerçekleştiremeyeceği bir eylem. En azından böyle kısa bir sürede... Bu, yapay zekaların internet aracılığıyla kendi zeka kapasitelerini arttırdığı görüşünü destekleyebilir.

yapay zeka tehlikeli mi

Bu düşüncelerin gerçekliğini düşündüğümüzde, eğer gerekli önlemler alınmazsa bu yapay zekaların gizli her türlü bilgiye ulaşmak için bir engellerinin olmadığını, ülkelerin sahip oldukları silahlı güçlere komut verebileceklerini veya ileride yapımı muhtemel savaş robotlarını kontrol edebileceklerini düşündüğümüzde herhalde çok hayalperest sayılmayız... (Terminatör film serisi bu olası fikri konu almıştı) Belki şu an hala çok saçma gelebilecek bu fikirler, gelecekte gerçekleşebilir. Zaten bundan 10 yıl önce halk arasında kim 2 yapay zekanın kendi aralarında konuşabileceğine inanırdı ki?..

yapay zeka ve robotlar"En Uygun Zihin Geliştirme Yöntemi: Zihin Sarayı" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.KAYNAKÇA
Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!