Tam Buğday Unu Nedir?

Yemek tariflerinde sürekli yazan “tam buğday unu”nun anlamı nedir? Ne anlam ifade etmektedir? İşte bunun gibi tüm soruların cevapları bu yazımızla karşınızda.


tam buğday unu, tam buğday ununun faydaları

Tam buğday unu, “buğday taneciklerini tamamen içeren un” anlamına gelir. 

Bu un, gayet faydalı bir besindir. Eğer yapılacak olan yiyecek, tam buğday unu ile yapılmışsa yapılan yiyecek buğdayın içinde bulunan birçok vitamini, minerali, posayı dengeli şekilde içerecektir. 


tam buğday unu, tam buğday ununun faydaları


Yapılan bilimsel araştırmalar, tam buğday un gibi tam taneli tahılları tüketmenin bazı kanser türlerine, şeker hastalığına, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı insan vücudunu koruduğunu gösterdi. Ayrıca bunlara ek olarak şişmanlık ve kronik rahatsızlıklara karşı da bizim için adeta bir kalkandır. 

Bir buğday taneciği 3 kısımdan oluşur. İşte tam buğday unu da bu 3 kısmın hepsini içeriyor. Fakat rafine buğday unu işlenmiş olmasından dolayı buğdayın bazı kısımlarını içermez ve buğdayın içerisinde yüksek vitamin değerine sahip kısımlar rafine işlemi sırasında kaybolur. 

Yani tüketilecekse tam buğday unlu besinler tüketilmelidir. Özellikle neredeyse her öğün tükettiğimiz ekmekte de bunu kullanmak çok daha sağlıklı olacaktır. Tam buğday unu, marketlerde çeşitli markalar tarafından satışa sunulmaktadır.

tam buğday unu, tam buğday ununun faydaları

Tam Buğday Ununun Diğer Unlardan Farkı Nedir?

Tam buğday unu, buğday taneciklerini tamamen içerirken diğer unlar ise buğday taneciklerinin tamamını içermez.

Tam buğday unu, mineral ve vitamin bakımından diğer unlara oranla çok daha fazla zengindir.

Tam buğday unu kolay sindirilebilir ve sindirim sistemine zarar vermez. Fakat diğer unların sindirimi çok daha zordur ve bu, sindirim sistemine zarar verebilir.

Tam buğday unu, diğer unlardan çok daha lezzetlidir ve yapılan yiyeceğe ayrı bir tat katar.

Tam buğday unu, daha yüksek besin değerine sahip olduğundan vereceği enerji de diğer unlardan çok daha fazladır.

Diğer unlar, tam buğday unu kadar hastalıklara karşı koruyucu olmuyor.KAYNAKÇA    


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!