Saman Nezlesi Nedir?

Bir hastalık türü olan saman nezlesi gerçekten insanlar için çok zor ve çekilmez bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık yanında birden fazla rahatsızlık da getirir. Bu hastalığın ayrıntıları yazımızın devamında mevcut. Şimdi geçelim bu hastalığın özelliklerine ve tedavisine.

Göz ve burun zarlarının polenlerden etkilenmesiyle ortaya çıkan alerji reaksiyonu. Bir diğer adı da "alerjik rinit"tir. Rinit kelimesi burada burun iltihabı anlamında gelmektedir. Yani bu hastalığın anlamı "alerji kaynaklı burun iltihabı"dır.

Saman Nezlesi Nedir, Saman Nezlesi Belirtileri, Saman Nezlesi Teşhisi, Saman Nezlesi Tedavileri, Kimler Saman Nezlesi Olur, Alerjik Rinit, Polen


Nezle belirtileri ve gözlerde sulanma biçiminde yansıyan saman nezlesi, genellikle aynı ailenin birkaç bireyinde astım ve egzama gibi rahatsızlıklarla görülür. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde saman nezlesi olma olasılığı çok yüksektir. Çoğunlukla ömür boyu sürer fakat etkisi ilerleyen yaşlarda azaltılabilir.

Ayrıca bu hastalık sadece bedensel durumu etkilemiyor. Yanında sosyal ve psikolojik sorunlar da getirebiliyor ve çocuklarda tedavi edilemeyen saman nezlesi ilerleyen yaşlarda astıma dönüşebilir.

Saman Nezlesi Nedir, Saman Nezlesi Belirtileri, Saman Nezlesi Teşhisi, Saman Nezlesi Tedavileri, Kimler Saman Nezlesi Olur, Alerjik Rinit, Polen


Polen özlerinin iğneyle verilmesiyle sağlanan duyarsızlaştırma, nöbetleri önleyebilir; fakat mevsiminden önce uygulanması gerekir. Histamin karşıtı ilaçlardan da oldukça başarılı sonuç elde edilir.


KAYNAKÇA
https://www.medikalakademi.com.tr/alerjik-rinit-saman-nezlesi-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi/
Grolier International Americana Encyclopedia

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!