Piller Neden Doğaya Zararlıdır?

Hepimizin bildiği gibi piller, doğaya zararlıdır ve toprağa bırakılmamalıdırlar. Peki piller neden doğaya zararlı? İşte gelin bu sorunun cevabını Bilim Ayısı'ndan öğrenelim.


Piller, içlerinde barındırdıkları kimyasal maddelerin tepkimeye girmesiyle ortaya çıkan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürler. Ancak bir süre sonra piller ömrünü tamamlar ve atık haline gelirler.

Bazı pillerde cıva, nikel, kadmiyum gibi zehirli kimyasal elementler de bulunmaktadır ve bu piller de zamanla atık hale geldiklerinde canlılar için çok zararlı olurlar. Zehirlenme vakaları da atık pil ile doğru orantılı şekilde artar.

Pillerin Doğaya Zararları, Atık Pilleri Ne Yapmalıyız, Atık Pil Kutusu

Lityum piller, düğme piller, nikel- kadmiyum piller de bu tür pillerdendir. Bu pillerin rasgele bir şekilde çöpe atılması çok yanlış bir harekettir ve bu hareket de doğaya yüksek miktarda hasar verir. Çünkü içlerindeki kimyasal maddeler toprağa, suya, havaya karışarak canlıların hastalanmasına ve zehirlenmesine yol açar ve bu da Dünya üzerinde yaşamını sürdüren her canlı için çok büyük bir tehdit anlamına geliyor. Bu yüzden de atık pillerin geri dönüşüm merkezlerine gönderilmeleri ve orada geri dönüştürülmeleri gerekiyor.

Size de çevreyi korumak büyük görevler düşüyor. Çevrenize karşı göreviniz olarak atık pilleri kutularda saklayın ve daha sonra bunları da geri dönüşüm merkezlerinden birine iletin veya zaten etrafınızda atık pil kutusu varsa atık pillerinizi oraya boşaltın, zaten onlar geri dönüşüm merkezlerine iletileceklerdir.

Pillerin Doğaya Zararları, Atık Pilleri Ne Yapmalıyız, Atık Pil Kutusu

KAYNAKÇA

http://xn--ilginbilgiler-mgb.net/Piller-neden-dogaya-zarar-verir-192.html

http://www.dersimiz.com/bilimsel/Piller-Neden-Dogaya-Zarar-Verir-21760.html  

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!