Telefonu Neden "Alo!" Diyerek Açarız?

Çalan telefonu her açtığımızda karşımızıdaki insana ilk olarak "Alo!" dememizin altında yatan sebep nedir? Tarihi nedir? Gelin bunu Bilim Ayısı'nda soralım ve ondan öğrenelim.


Sürekli olarak kullandığımız telefonun mucidi Alexander Graham Bell, ilk telefon hattını sevgilisine yapmıştı. Çalışmalarını hızla sürdürdüğü atölyesinde telefon çalınca arayanın sevgilisi Allesandra Lolita Oswaldo olduğunu bildiğinden başlangıçta, telefonu açar açmaz "Allesandra Lolita Oswaldo" diyordu.

Neden Alo Deriz, Alexander Graham Bell, Allesandra Lolita Oswaldo, Neden Telefonu Alo Diyerek Açarız

Tabi bunun üstünden zaman geçti ve Alexander, artık sevgilisinin adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açtığında "Ale Lolos" demeye başladı. Alexander'ın çalışmaları uzadıkça sevgilisinin adını daha da kısalttı ve ve iki heceli bir isim buldu. Yani "Alo!" böylece hepimizin kullandığı "Alo!"yu bulmuş oldu.

Neden Alo Deriz, Alexander Graham Bell, Allesandra Lolita Oswaldo, Neden Telefonu Alo Diyerek Açarız

Zamanlar geçmeye devam etti. Alexander'ın sevgilisi Allesandra, geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefonundan başka bir şey düşünmeyen sevgilisini arkası kesilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başladı. Bunun ardından da Alexander'ı terk etti. Artık yaşlanmış olan Alexander, sevgilisi Allesandra'nın onu arayacağı umuduyla telefonunun başından ayrılmamış. Fakat o zamanlar kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da artmıştı.

Neden Alo Deriz, Alexander Graham Bell, Allesandra Lolita Oswaldo, Neden Telefonu Alo Diyerek Açarız

Artık Bell'i başka kişiler de arıyordu. Ama o telefonu her açışında kendisini sevgilisinin aradığını zannederek "Alo!" diyordu. O günlerden itibaren herkes, telefonu açtığında Alexander Graham Bell'in hatırasına saygı olarak telefonu her açtığında "Alo!" demeye başladı.


KAYNAKÇA
http://xn--ilginbilgiler-mgb.net/Neden-telefonu-her-actigimizda-ALO-deriz-179.html
http://www.hayatimdegisti.com/forum/ilginc-bilgiler/12233-neden-telefonu-alo-diye-acariz.html
 

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!