Kitap Okuyanlar Ortalama 2 Yıl Daha Fazla Yaşıyor!

Bizden çok kitap okuyanlara müjde. Her gün en az 30 dakika kitap okuyanlar daha uzun yaşıyorlar. Yani her gün en az 30 dakikanızı kitap okumaya ayırmalısınız. Şimdi geçelim haberimizin ayrıntılarına.


Yale Üniversitesi'nde bulunan 50 yaş ve üzeri 3,635 kişi ile yapılan araştırmaya göre, yalnızca haftada 3.5 saatlik okuma yapmak uzun yaşamak üzerinde etkili oluyor. Kitap okuma alışkanlığına sahip insanlar 2 yıl daha fazla yaşıyorlar.

Kitap Okuyanlar 2 Yıl Daha Fazla Yaşıyor, Yale Üniversitesi, Kitap Okumanın Faydaları

Bu araştırma, uzun bir hayat ve okuma alışkanlığı arasındaki ilişkiyi ve okumanın zihni aktif bırakıp daha sağlıklı bir hale getirdiğini bizlere gösteriyor.

Zaten önceki yıllarda yapılan araştırmalarda roman okumanın beynin dil becerileri ile ilgili bölümünü uyarıp  daha güçlüğü hale getirdiği kanıtlanmıştı. Ayrıca kurgu eserleri okumanın empati yeteneğini artırıp insani ilişkileri daha da sağlamlaştırdığı ve kişileri olduğundan çok daha mutlu hale getirdiği de açıklanmıştır. Tüm bu olumlu etkiler kitap okuyan kişilerde, gazete ve dergi okuyan kişilere oranla daha fazla görülüyor.

Kitap Okuyanlar 2 Yıl Daha Fazla Yaşıyor, Yale Üniversitesi, Kitap Okumanın Faydaları

Şu an da araştırmacılar, kurgu ya da gerçek roman okuyan kişiler arasındaki fark ve e-kitap ya da geleneksel kitap okuyan kişiler arasındaki farklar üzerinde incelemelerini devam ettiriyor.
Bundan önceki yıllarda da yapılan çalışmalarda; okuma alışkanlığının beyin aktivitelerinin korunması pozitif etkilerinin olduğu ve bunama riskini de az seviyelere indirdiği ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında da kitap okumanın strese karşı bir  kalkan görevini üstlendiği de görülüyor.

"Yıldız Kayması Olarak Bildiğimiz Olay Aslında Nedir?" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


KAYNAKÇA
https://www.fizikist.com/kitap-okuyanlar-yaklasik-2-yil-daha-fazla-yasiyor/
http://www.sciencealert.com/spending-more-time-reading-could-help-you-live-longer-suggests-a-new-studyYorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!