Kan Şekerine Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Dövme!

Tip 1 veya Tip 2 diyabet hastaları kan şekeri düzeyini her zaman bilmek zorundadır ve kan şekeri seviyelerini bilmek için de biraz uzun zaman alan ve pek de hoş olmayan bir yöntem kullanıyorlar. Bunu kolaylaştırmak için de MIT Harvard’daki bir araştırma grubu alternatif bir algılayıcı geliştirdiler. Özel mürekkep kullanarak, kan şekeri düzeyinize göre renk değiştiren biyoalgılayıcılı bir dövme oluşturdular. Bu dövme insanlarda büyük merak ve ilgi uyandırdı. Şimdi de bu gelişmeyi  özetlediğimize göre haberimizin detaylarını görelim.


Şu anda DermalAbyss mürekkebi olarak bilinen ürünü kanıtlama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor fakat ürün henüz kullanılabilir durumda değil. Yeni geliştirilen bu ürün sayesinde kanımızdaki sodyum, glikoz konsantrasyonu ve pH seviyesi gibi değerlerini takip edebiliriz ve buna göre beslenebiliriz. Yüksek miktarda glikoz tespit edilirse dövmenin rengi kahverengi, çok fazla sodyum tespit edildiğinde ise yeşil renk oluyor. Bu renkler sadece UV ışık altında gözlemlenebilmektedir. Ayrıca vücutta değişen pH seviyesini de mor ve pembe renkler gösteriyor.


Kan Şekerine Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Dövme, DermalAbyss,

Bu dövme, sanıldığı gibi direkt olarak sizin kan dolaşımınızı etkilemiyor. Mürekkep, hücrelerimizin etrafını saran interstisyel sıvıyı gözlemler. Su, iyonlar, tuz, şeker, yağ, aminoasitler ve hormonlar gibi küçük moleküller moleküller, kılcal damarlar boyunca bu sıvı içerisinde sürekli yol kat ederler.

Şimdiye kadar bizim cilt yapımıza en çok benzeyen domuz derisinde denemeler yapıldı. Bu denemelerde geliştirilen mürekkep istenilen sonuçları verdi fakat hastalara uygulanılabilir olup olmadığını öğrenmek için insanlar üzerinde de denemeler yapılmalıdır.

Mürekkep, uzun süreler boyunca çözülmemiş olan bir soruna yepyeni ve sade bir bakış açısı sunuyor. Başlangıçta, dövmenin yapılışı rahatsızlık verse de daha sonralar sizin biyolojik parçanız haline geliyor.


Kan Şekerine Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Dövme, DermalAbyss,

Araştırmacılar, dövmenin istenildiği gibi şekillendirilebileceğini de açıkladı. Böylece herkesin kendine özgü bir dövme kullanacak.


KAYNAKÇA


      

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!