Japonya’da 81 Milyon Yıllık Dinozor Dişleri Bulundu


Hadrozor, 81 Milyon Yıllık Dinozor Dişleri

Hepimizin de bildiği gibi günümüzde arkeolojik çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte. En son yayınlanan bilgilere ve haberlere göre Japonya’da 35 adet dinozor dişi fosili bulundu. Bu, herkese çok şaşırtıcı geldi. Şimdi de gelin ve haberin detaylarını birlikte inceleyelim.

  
Kyodo ajansının yayınladığı habere göre, Fukui Bölgesi Dinozor Müzesi ve Nagasaki şehir yetkililerinden yapılan açıklamada, Nagasaki Yarımadası’nın batı şeridinde 81 milyon yıl önce Kretase devrinde yaşayan otçul bir dinozora ait 35 adet diş fosili bulunduğu belirtildi.

Hadrozor, 81 Milyon Yıllık Dinozor Dişleri

Bulunan fosillerden 34’ünün sadece birkaç metre yarıçaptaki alanda bulunduğunu söyleyen müze yetkilileri, “Bu alanda çok fazla dinozorun bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer civarda bitki veya hayvan fosilleri bulunursa o dönemdeki ekosistemin gerçeğe uygun kopyasını oluşturabiliriz” dedi.

Dinozor dişi fosillerinden en büyük olanın 1,7 cm uzunluk ile 1 cm genişliğe sahip olduğu kayıtlara geçirildi.

Hadrozor, 81 Milyon Yıllık Dinozor Dişleri

 Fosillerden her birinin ya yassı ya da çukurlu, diş köklerinin ise çatallı olduğunu bizlere aktaran uzmanlar, diş fosillerinin gezerek ot tüketen dinozorların dişi olduğunu söylüyor. Buna kanıt olarak da Japonya’nın diğer bölgelerinde de benzer türde dinozor fosilleri bulunmuş ve Hokkaido’ya bağlı Mukawa’da otla beslenen bir dinozor olan Hadrozor’un tam iskeletine erişilmişti.


KAYNAKÇA
 
Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!