Eşek Hıyarı ve Faydaları!

Eşek hıyarı bitkisi çok ilginç bir mekanizmaya sahiptir. Üreme ihtimalini artırmak için  ilginç bir yola başvuran bu bitki bizi şaşırtıyor. Ayrıca bu ilginç yolu uygulamada da başarılı. Şimdi gelin ve  eşek hıyarı ile tanışın.


Tohumlarını ortalama 67 bar (87 psi) basınç değeriyle fırlatarak 36 km/h gibi bir hıza ulaştırabilmektedir. Olayı daha da ilginçleştiren nokta ise, bunu yapması için olgunlaşan meyvesine meyvesine hafifçe dokunmamızın yetmesidir. Ayrıca bu bitkinin yörelere göre birçok farklı ismi vardır.

Ecballium Elaterium, Eşek Hıyarının Özellikleri, Eşek Hıyarının Faydaları, Eski Çağlarda Eşek Hıyarının Kullanımı

Eşek hıyarının bulunduğu ailenin toksik özelliği, uzun yıllar tıpta kullanımına imkan vermemiştir.

Bu meyve ve kökleri Eski Mısırlılar döneminden tanınıyor. Antik çağlarda istenmeyen hamileliklerde düşük yapmak için kullanıldığı da bilinmektedir. Bunlara ek olarak da aniden baş gösteren ve ölüme kadar götürebilen çok ciddi alerjik tepkimeler (anafilaktik reaksiyonlar) meydana getirebileceği ve yüne vücudumuzun su kaybetmesi sonucunda oluşan hipovolemik şoka sebep olduğu da bilinenler arasında.

Ecballium Elaterium, Eşek Hıyarının Özellikleri, Eşek Hıyarının Faydaları, Eski Çağlarda Eşek Hıyarının Kullanımı

Akdeniz Bölgesi ülkelerinde çeşitli amaçlar için kullanılan eşek hıyarı, Türkler tarafından baş ağrısı ve sarılığın tedvisinde kullanıldığı da bazı kaynaklarda belirtilmiştir. Anadolu'da sinüzit tedavisi amacıyla kullanılmakla beraber insan sağlığı için ciddi rahatsızlıklar da çıkarabilir. Yüksek miktarda tüketildiğinde özellikle kalın bağırsağı tahriş ederek kanlı ishallere de neden oluyor.


KAYNAKÇA
https://www.fizikist.com/esek-hiyari-ile-tanisin/
http://www.ecballium.com/images/ecballium.pdf
http://fbed.balikesir.edu.tr/index.php/dergi/article/viewFile/329/308
https://www.youtube.com/watch?v=iqVVGUkHxDM


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!