En Fazla Enerji Veren 10 Besin

enerjik besinler, besin çeşitliliği, kalorili besinler

Hepimiz canlılığımızın devamlılığı için besleniriz. Besinlerin içerisindeki enerji bizim asıl ihtiyacımızdır. Biz de bu ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabileceğimiz 10 besini sizler derledik. 

            1- Yulaf

yulaf, yulaf ezmesi, tahıl

     Yulaf, potasyum ve kalsiyum gibi elementler bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanında bir de insan vücuduna yüksek miktarda enerji veriyor. Sabah kahvaltılarında tüketilmeye uygun olan yulaf, ayrıca yapısında bulunan lifler insan için oldukça faydalıdır.

            2- Sert Kabuklu Yemişler (Ceviz, badem vb.)

sert kuruyemişler, ceviz, badem

      Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan ve öğün aralarında yenilebilen ideal bir besin. Buna ek olarak, bu gibi besinlerin yapısında yüksek miktarda yağ ve enerji bulunur. Bu yüzden de aşırıya kaçmamak gerek.

            3- Tam Tahıllar

tam tahıllı besinler, tam tahıl nedir

Tam tahıllı ürünleri tüketmek kan şekeri seviyenizi dengede tutmanıza yarayacaktır. Ayrıca lif oranı da yüksektir. Sizin vücudunuzu dengede tutacak olan bu besinler, yüksek miktarda enerjiye de sahiptir.

            4- Balık

balık, omega 3

      Balık, insan vücudu için mineral, vitamin ve protein kaynağıdır. Balık, enerji sağlamak için ideal bir besindir. Ayrıca balık, magnezyum açısından da oldukça zengindir.

            5- Yağsız Kırmızı Et

yağsız et, kırmızı et

     Yağsız kırmızı et, insan vücudu için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. İçerisinde yüksek miktarda demir ve protein bulunur. Yağsız kırmızı et, vücudunuzun demir ve protein ihtiyacını karşılar. Ayrıca yüksek miktarda enerji verir.

            6- Yumurta

yumurta, protein, haşlanmış yumurta

     Yumurta temel bir protein kaynağıdır. Yüksek miktarda enerjiye sahiptir. Ayrıca sizi uzun süre tok tutmaya yarayacaktır. Eğer tüm gün boyunca dinç kalmak istiyorsanız kahvaltıda kesinlikle yumurta tüketmelisiniz.

             7- Meyveler

meyve, meyve tüketimi ve sağlık

      Meyveler, lif ve vitamin açısından oldukça zengindir. Ayrıca insan vücuduna yüksek miktarda enerji verir. Özellikle turunçgiller enerji sağlanmaktadır.

            8- Bitter Çikolata

bitter çikolata

      Bitter çikolata, en sağlıklı çikolatadır. Gün içerisinde dinçliğinizi korumak istiyorsanız ve enerjiye ihtiyacınız varsa bitter çikolata sizin için idealdir. Fakat tüketimde aşırıya kaçmayın. Günde birkaç parça zaten yeterli olacaktır.

            9- Sarımsak

sarımsak, sarımsağın faydaları

      Sarımsak, günümüzde kokusu nedeniyle pek tercih edilmese de gerçekten çok sağlıklı bir besin. Bu mucizevi besin, bitkinliğinizi alacak ve sizi enerji dolu bir insana dönüştürecektir. Ayrıca kalp sağlığı ve kan şekerinin düzenlenmesi için de bolca tüketilmelidir. 

10-Avokado ve Zeytinyağı

avokado ve zeytinyağı

Avokado ve zeytinyağı tüketmek size yüksek miktarda enerji vereceğinden sizi uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca bu iki besin mineral bakımından çok zenginler ve vücuttaki kan basıncını düzenliyorlar.
KAYNAKÇA

http://www.harpersbazaar.com.tr/galeri/lifestyle/enerji-veren-en-iyi-10-yiyecek

https://www.cevapsepeti.com/en-fazla-enerji-veren-yiyecekler-hangileridir/

http://www.bilgibaba.org/yazi/en-cok-enerji-veren-besinler-yiyeceklerYorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!