Ekmek Ağacı Nasıl Bir Bitkidir?


Ağaçlarda yetişen bir ekmek var desek ne dersiniz? Ekmek görünümlü bu meyve ağaçta yetişiyor ve bulunduğu yörede sıklıkla tüketiliyor. Neden mi? Çünkü enerji değeri çok yüksek. Şimdi gelin ve ekmek ağacıyla tanışın.

Ekmek Ağacının Faydaları, Ekmek Ağacı Nedir

Dut giller familyasından olan tropikal bir ağaçtır ekmek ağacı. Bilimsel adı “Artocarpus altilis” olarak kaynaklarda geçmektedir. Ayrıca bu ağacın meyvesinin ismi de ağacın ismi ile aynıdır. Günümüzde Malezya, Büyük Okyanus adaları ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bu ekmek ağacının kökeni Doğu Asya’ya dayanmaktadır. Bu ağacın dayanıklı odunlarından farklı işlerde yararlanılır. Pişirilerek yenilir ya da öğütülerek un elde edilir bu meyveden. Bu meyve, özellikle tropikal bölgelerde hayatını sürdüren insanlar için çok önemli bir besin kaynağı. Ekmek ağacının oval biçimli yeşil meyvelerinin çapı 20 m’yi bulmakta. Ekmeğe benzeyen etli bölümleri %30-40 oranlarında karbonhidrat içerir ve bu yüzden de yetiştiği bölgelerde dinç kalmak için sıkça tüketilir.


Ekmek Ağacının Faydaları, Ekmek Ağacı Nedir

Batılı biri tarafından ekmek ağacının ilk kez toplanıp dağıtılması 18. yüzyıl sonlarına doğru, Karayiplerdeki, Britanya kölelerine ucuz ve yüksek besin değerine sahip bir yiyecek bulmak üzere yola çıkan HMS Bounty’nin kaptani Teğmen William Biligh ile olmuştur.


Ekmek Ağacının Faydaları, Ekmek Ağacı Nedir


KAYNAKÇA

Grolier International Americana Encyclopedia     

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!