Çelikten 5 Kat Daha Dayanıklı Hidrojel Üretildi

Dayanıklı HidrojelMart 2017’de bilim insanları, çelikten 5 kat daha dayanıklı ve esneme özelliğine sahip hidrojel üretti. Ayrıca bu yeni elde edilen malzeme, yapay tendon ve ligament olarak kullanılabilecek. Bildiğimiz gibi günümüzde hala çalışmalar devam ediyor ve yeni eşyalar geliştiriliyor. Şimdi de bakalım haberin detaylarına.

Japonya’daki Hokkaido Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, lif katkılı yumuşak kompozit (FRSC) olarak adlandırdıkları bu maddenin içeriğinin, yüksek su oranına sahip hidrojel yapısına cam lifler eklenerek oluşturulduğunu belirttiler.


Araştırmacılardan biri olan Jian Ping Gong, elde edilen bu malzemenin güvenilirlik, dayanıklılık ve esneklik özelliklerinden dolayı, kullanım alanının çok geniş olacağını söyledi. Ayrıca parçalanmaya ve basınca karşı dayanıklı olduğu için “en iyi hidrojel” olma özelliğini gösteren bu maddenin dayanıklılığı, içinde bulundurduğu cam liflerden kaynaklanıyor. Bu kompozit maddenin içerisinde oluşturulan iyonik bağlar sayesinde, lifler ve hidrojel birbirine sıkıca bağlanıyor ve bu da maddeyi dayanıklı yapıyor.

HidrojelAslında, hidrojellerin dayanıklılığının artırılmasının başarılması ile diğer kompozit malzemelerin dayanıklılığının artırılması yolunda çok büyük bir adım atılmış oldu. Bu prensipten yola çıkarak araştırma grubu, yumuşak malzemelerden biri olan kauçuk maddesinin yapısının da güçlendirilmesi üzerinde çalışıyor.

Bu madde, yapay tendon üretiminde hasarlı dokuların iyileştirilmesinde ya da yumuşak özellikte robotların yapılmasında kullanılabilecek.
KAYNAKÇA

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!