Yeni Bir Nöron Çeşidi Keşfedildi!

Günümüze yakın bir tarihte farelerin beyinlerinde “Mahalle Hücresi” isminde yeni bir nöron türü keşfedildi. Şimdi girişi verdiğimize göre haberimizin detaylarına geçelim.


Bu keşifte Amsterdam Üniversitesi’ndeki araştırmacılar büyük rol oynadılar. Perirhinal Korteks’te keşfedilen nöron “mahalle hücresi” olarak adlandırıldı.

Hippokampüs, Hippokampal, Beyin

Hücreler, beynin hafıza ve yön bulma bölgesi olan “hipokampal” yer hücreleriyle birlikte çalışır. Bu çalışmadan elde edilen bir benzetmeyi kullanarak, bir birey evinden uzak bölgedeki bir yere seyahat etmeye çalışırsa, Perirhinal Korteks’te bulunan “mahalle hücreleri” mahalleler ve sokaklar aracılığıyla gezinmeyi ele alırken, Hippokampal Yer Hücrelerine ise kişinin yalnızca konumunu bulacağı zamanda ihtiyaç duyulur.

Bilim insanları, ortası çakışan sekiz şeklindeki labirenti gezerken bir fare beyninin dört bölgesindeki sinirsel etkinliği izleyerek bu yeni hücreyi keşfettiler. Bu bölgeler Perirhinal Korteks, Hippokampüs ve 2 duyu alanıyla beraber 4 bölümden oluşuyordu.

Hippokampüs, Hippokampal, Beyin

Bilim insanları, Hippokampal Yer Hücrelerinin aktivitesinin, farenin labirentin hangi bölgesinde durduğuna bağlıyken, Perirhinal Korteks’teki  aktiviteyi gittikçe etkilediğini de doğruladılar.

İnsan beyni, bu araştırmada gözlemlenen fare beyinleri gibi tam anlamıyla çalışmayabilirken bu bulgu, kabaca bir deyişle çevremizi nasıl anlamlandırdığımızı anlamamıza yardım eder. Ayrıca bu sürecin bozulduğu bazı koşulların iç yüzünü anlamayı da sağlayabilirler.

Diğer şartlar arasında, bu çalışma “kapasitenin olmaması Alzheimer hastalığının ayırıcı özelliklerinden biridir” şeklinde olduğunu gösteriyor. Alzheimer uzmanları, er ya da geç beynin bu bölümü üzerinde bir tedaviye yoğunlaşırsa, özellikle dalgınlıktan etkilendikleri için tedavi stratejileri geliştirebilirler.

"Bilim İnsanları Uzaydan Gelen Sinyalleri Tespit Etti!" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


KAYNAKÇA


   

                            

             


Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!