Bilim Adamları Uzaydan Gelen Sinyalleri Tespit Etti!

uzaydan gelen sinyal nereden geliyor

Rusya’da bir radyo teleskop, 95 ışık yılı  uzaktan gelen "güçlü bir sinyal" tespit etti.

Bilim adamları, eğer sinyal yapaysa bunun insanoğlundan  daha gelişmiş bir uygarlıktan gelmiş olabileceğini düşünüyor.


Bilim adamları sinyalin Güneş'e benzeyen ve "HD 164595" adı verilen yıldızın yakınlarından geldiğini tespit ettiler.

Şu ana  kadar  söz konusu yıldızın etrafında bir gezegenin döndüğünü ancak daha fazla gezegenin de olabileceğini açıkladılar.

rusyadaki radyo teleskobu

Centauri Dreams adlı internet sitesinin yazarı Paul Gilster,  Rusya'nın Zelenchukskaya şehrindeki RATAN-600 teleskobu tarafından uzaydan gelen sinyallerin  geçen yıl keşfedildiğini açıkladı. Acaba sinyaller ikinci tip uygarlıktan mı geliyor ?Bilim adamları, sinyalin ne anlama geldiği ya da tam olarak nereden geldiğini söylemek için çok erken olduğunu söylüyorlar.Paul Gilster, “Ancak sinyal, RATAN-600 araştırmacılarının bu hedefi sürekli izleme çağrısı yapacağı kadar provokatif” görüşünü dile getirdi.
paul gilster
Paul Gilster
Keşfin, 27 Eylül'de Meksika'nın Guadalajara kentindeki 67'inci Uluslararası Uzay Kongresi'nin ana tartışma konularından biri olması bekleniyor.Paul Gilster, “Sinyalin gücüne bakarak araştırmacılar, bunun izotropik bir radardan geldiğini söylüyor’’ açıklamasında bulundu. "Bu ancak Kardaşev tipi 2 medeniyeti için mümkün olabilecek bir güç” dedi.

Bu, medeniyetlerin gelişiminin Sovyet astronom Nikolay Kardaşev’in ismiyle adlandırıldığı bir ölçek. 2. tip bizim medeniyetimizden daha fazla gelişmiş bir uygarlık olarak nitelendiriliyor.

11 GHz'lik Sinyal

Teksas A&M Üniversitesi astronomlarından Nick Suntzeff, Ars Technica adlı dergiye verdiği röportajda,  yapılan araştırmalar 11 GHz'lik (gigahertz) sinyalin, ordu tarafından kullanılan radyo spektrumunun bir parçası olarak gözlemlendiğini söyledi.

sinyaller yapay mı gerçek mi

Suntzeff, “Eğer bu gerçek bir astronomik kaynaksa, oldukça garip. 11 GHz'lik kimin ve ne yayını yaptığını ancak tanrı bilir” dedi.

CNN International'a konuşan METI International Başkanı astronom Douglas Vakoch ise "HD 164595'ten gelen sinyal muhteşem çünkü Güneş'e benzeyen bir yıldızın yakınlarından geliyor." açıklamasında bulundu.

"Eğer yapaysa, ancak insanoğlundan daha gelişmiş bir uygarlık tarafından üretilebilecek derecede güçlü" dedi.

METI International, dünya dışı yaşam konusunda araştırmalar yapan bir kuruluş.

2017'de Araştırma Sonuçlandı

samanyolu galaksisi,uzaydan gelen sinyal

Uzaydan gelen 'gizemli sinyal'lerin kaynağı tespit edildi.

Bilim adamları  uzay ile ilgili bir gizemi daha açıklığa kavuşturdu.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Samanyolu Galaksisi'nin dışından kuvvetli sinyaller tespit edilmiş, bu sinyaller bilim çevrelerinde büyük bir tartışmanın da fitilini ateşlemişti.

Nature'da yayınlanan makaleye göre, söz konusu cüce galaksinin, Samanyolu'nun sadece yüzde 1'i büyüklüğünde olduğu açıklandı.

"Yeni Bir Nöron Çeşidi Keşfedildi!" başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynak:Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!