Ürpertici Deneyler ve İşkenceler: Gaz Odaları!

hitler ve ürpertici işkenceler, deneyler

2. Dünya Savaşı sırasında Hitler’in kullandığı bir yöntemdir gaz odası. Toplama kampına aldığı Yahudileri bu odalarda toplayıp birlikte öldürüyorlardı. Büyük bir vahşet ile bir soykırıma imza atan olan Hitler’in kullandığı bu gaz odalarının özelliklerini ve nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz bu yazımızda.


Gaz odası, idam için kullanılan bir teknikti. Kilitlenmiş bir oda içine salınan zehirli veya boğucu gazlardan oluşuyordu. Bu odalarda en çok kullanılan gazlar, “hidro siyanür”dür. Bunun yanında “karbondioksit” ve “karbon monoksit” de kullanılıyordu. 


gaz odaları katliamı

Gaz odaları, özellikle 2. Dünya Savaşı’nda Hitler’in kullanmasıyla öne çıkmıştır. Hitler, Yahudileri bir odada toplayıp üzerlerinde deneyler yapıyordu ve sonra hepsini toplu bir şekilde öldürüyordu. Nazi Almanya’sında kullanılan bu gaz odalarının birçok tesisi vardı.

Tarihi

1789 yılında Fransız Devrimi’nin başında faaliyete geçen, ancak kullanılışı ve etkisi 2. Dünya Savaşı’nda artan bu idam yöntemi, mahkûmların zehirli karbonat gazıyla öldürüldükleri dar çaplı odalarda gerçekleştirilir. Bu yüzden de yöntemin adı gaz odasıdır. 


gaz odaları, yahudiler, hitler

Gaz odalarının asıl kullanım alanı, savaştan firar eden askerlerin savaş sona erdiğinde cezalandırılmaları ya da savaşta tutsak alınan düşman kuvvetlerini etkisiz hale getirmektir. Ancak 1939 - 1943 yıllarında Yahudi soykırımı olarak da bilinen katliamlarda ve esir çingenelerin öldürülmesinde yasa dışı bir şekilde kullanılmıştır.

Bu zehirli gazların keşfi, gaz odalarının bulunmasından yaklaşık olarak 122 yıl sonra, 1911 yılında ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından üniversite tezi konusu olarak hazırlanmıştır. 


albert einstein, gaz odası tezi

Gaz odaları, Almanya ve Fransa dışında İngiltere Askeri Akademisi'nde de verilen emre itaatsizlikten dolayı ağır olmamak şartıyla öğrenciyi bayıltacak derecede de kullanılmıştır. Fakat vahşice olan bu yöntemin kaldırılması 1982 yılını bulmuştur. 

En son, 1942’de 2. Dünya Savaşı kaçağı Kaly France’in öldürülmesi için kullanılmış fakat riskli olması nedeniyle sadece suçlular üzerinde kullanılırken, sonraları sadece ağır bir suç işlemiş kişiler için kullanılmıştır. (Tabii öncesinde toplama kampındaki Yahudiler için de kullanılmıştı) 


hitler, gaz odaları, yahudi katliamı

Kısmî olarak da vatan suçu işlemiş kişiler için kullanılırdı. Bu ceza çeşidi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince "kullanım maksadını aştığı” gerekçesi ile 17 Kasım 1982’de Avrupa Senatosunca kaldırılmıştır.

Gaz Odalarını Hangi Ülkeler Kullanmıştı

Gaz odaları, 1920’li yılların başında, ABD’de idam mahkûmları için kullanılırdı. Yahudi katliamı boyunca Almanlar, soykırım programının bir parçası olarak çok sayıda gaz odasını toplu idamlar için kullandılar. Gaz odalarının Kuzey Kore’de de kullanıldığı söyleniyor.


KAYNAKÇA
https://us4.proxysite.com/process.php?d=x5B99FqKUE9bjMLPUFPaj4pJJXxPnWJ5p4qQwTC0s%2FanBCCDPCwYFg%3D%3D&b=1&f=norefer
https://www.ushmm.org/wlc/tr/article.php?ModuleId=10005220

https://onedio.com/haber/akil-almaz-deneyler-iskenceler-ve-gaz-odalari-urkutucu-bilgilerle-nazi-katliamlari-721366

Yorumlar

Sosyal Medyada Takip Et!